Akademickie Mistrzostwa Pomorza i Kujaw 2013

Akademickie Mistrzostwa Województwa w Piłce Siatkowej Mężczyzn

2013-12-18

Udany I Turniej w ramach AMPiK w piłce siatkowej mężczyzn!

W dniu 18 grudnia nasza męska reprezentacja w piłce siatkowej udała się do Bydgoszczy na I Turniej w ramach Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw. Do rozgrywek zgłosiło się 6 uczelni z naszego województwa: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, CM UMK, Wyższa Szkoła Gospodarki Bydgoszcz, Wyższa Szkoła Bankowa Toruń oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mecze były rozgrywane systemem “każdym z każdym” wg tabeli Bergera. Nasi siatkarze spotkali się w pierwszym meczu z Wyższą Szkołą Gospodarki i wygrali w bardzo dobrym stylu 2:0 ( 25:18, 25:16). W drugim meczu doszło do derbów pomiędzy Wyższa Szkołą Bankową Toruń a AZS UMK. Wynik 2:0 (25:15, 25:14) dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Pozostałe mecze zostaną rozegrane na II turnieju w styczniu. Do 1/2 finałów AMP, które odbędą się w kwietniu 2014 w Gdańsku, awansują 2 uczelnie.

Nasz zespół wystąpił w składzie: Patryk Doliński, Dawid Pawłowski, Michał Kowalski, Mateusz Wiśniewski, Patryk Myśliński, Dawid Łapiak, Michał Rowicki, Rafał Chojnacki, Adam Głowacki, Kacper Krzewiński i Kamil Kaźmierski.

Trenerem jest mgr Joanna Kaczmarek.

Akademickie Mistrzostwa Województwa w Piłce Koszykowej Kobiet

2013-12-17

Na tarczy wróciły z I-ego Turnieju Mistrzostw Województwa z Bydgoszczy koszykarki prowadzone przez mgr Piotra Dobrolubow. O ile porażka z przeciwnikami naszpikowanymi zawodniczkami z I ligi i ekstraklasy była brana pod uwagę o tyle rozmiar jej spowodował, że nasza ekipa wracała do Torunia ze spuszczonymi głowami. Brak podstawowej zawodniczki Roksany Grodek, która przegrała walkę z chorobą, może być jedynie nikłym usprawiedliwieniem. W pierwszym meczu z UTP Bydgoszcz przegraliśmy 76:37 (22:8,17:4,15:10,22:15). W drugim spotkaniu z UKW Bydgoszcz padł wynik 66:26 (15:8,19:5,16:8,16:5). W ostatnim pojedynku turnieju UTP pokonał UKW 62:37. Barw UMK broniły i punkty zdobyły: Joanna Frankowska 0, Aleksandra Zakrzewska 0, Marta Gondek 14, Marlena Barszczewska 0, Milena Ratkowska 9, Anna Filipiak 0, Dorota Zając 2, Patrycja Klomfas 29, Paulina Łukiewska 9 i Maja Uzdowska 0. II Turniej planowany jest na początku marca w Bydgoszczy a III w połowie kwietnia 2014 roku w Toruniu.

Akademickie Mistrzostwa Województwa w Piłce Koszykowej Mężczyzn

2013-12-17

I Turniej Koszykarzy w ramach AMPiK w Bydgoszczy.

W dniu 09.12.2013r. w Bydgoszczy odbył się I Turniej Koszykarzy AMPiK z udziałem: UMK Toruń, UKW Bydgoszcz, WSB Toruń, WSG Bydgoszcz i UTP Bydgoszcz. Każda drużyna rozegrała po dwa mecze. UMK Toruń wystąpił w następującym składzie: Jacek Kuflewicz, Piotr Jankowski, Adrian Dominiak, Konrad Kowalski, Bartosz Rafał,  Michał Pośpiech, Damian Gąsowski,  Robert Sobczyński, Mariusz Tyburski, Filip Słowiński, Karol Kruszyński, Cezary Kućmierz. Trenerem AZS UMK jest od roku mgr Ryszard Szczechowiak. UMK swój pierwszy mecz przegrał z UKW Bydgoszcz 39:54. Mecz od początku do końca toczył się pod dyktando naszego przeciwnika, który dominował zwłaszcza w I i IV kwarcie. Nasz zespół bardzo starał się dorównać UKW, jednak pozwoliło to jednak na wyrównanie w końcówce III kwarty do  33:35. Ostatnia kwarta była już jednak bardzo jednoznaczna i skończyła się 6:19. Koszykarze UMK grali nerwowo i chaotycznie w ataku, było widać również brak zgrania i zrozumienia. Powodem tego może być fakt, że drużyna nasza nie rozegrała żadnego meczu sparingowego przed tym turniejem. Z drugiej strony trzeba podkreślić dobrą dyspozycję rzutowa UKW. W drużynie UMK wyróżnił się jedynie Konrad Kowalski, który zdobył 17 pkt. i zebrał kilkanaście piłek. Pozostałe punkty zdobyli: Kuflewicz-5 ,Jankowski-9, Sobczyński-5, Dominiak-3

W kolejnym spotkaniu  UMK Toruń przegrał z WSB Toruń 43:45. Mecz był zacięty i wyrównany. W IV kwarcie nasz zespół wyszedł na 8 pkt. prowadzenie, później jednak popełniliśmy kilka błędów a także nie trafiliśmy z dogodnych pozycji. WSB wyrównało i wyszło na prowadzenie na kilkadziesiąt sekund do końca meczu. Mieliśmy  jeszcze dwukrotnie szansę na zmianę wyniku, jednak rzuty z dystansu były nietrafione. W drużynie WSB liderem był Pagacz, który dominował na tablicach i zdobył 20 pkt.

Dla UMK Toruń punkty zdobyli: Dominiak-18, Sobczyński-2 , Kuflewicz-5, Jankowski-5, Kowalski-2, Słowiński-2, Rafał-4, Pośpiech-5.

Akademickie Mistrzostwa Województwa w Futsalu

2013-11-28

Akademickie Mistrzostwa Pomorza i Kujaw w futsalu 16.11.2013 Włocławek, 24.11.2013 Toruń

UMK Toruń ma najlepszą akademicką drużynę futsalu w województwie.

Po raz pierwszy w historii Akademickie Mistrzostwa Pomorza i Kujaw będące jednocześnie kwalifikacjami do Półfinału Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu odbyły się w formie dwóch turniejów. Pierwotny system rozgrywek zakładał, że drużyny podzielone na dwie grupy rozgrywają mecze między sobą tak, by wyłonić po dwie najlepsze ekipy z każdej z tych grup + drużynę z miejsca trzeciego z najlepszym punktowym bilansem. Te 5 zespołów miało rywalizować w grupie mistrzowskiej o trzy czołowe lokaty dające przepustkę do półfinału Akademickich Mistrzostw Polski w Szczecinie. Jednak jak się później miało okazać (już podczas turnieju toruńskiego) system uległ całkowitej modyfikacji ze względu na wycofanie się ekip Collegium Medicum oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zatem ostatecznie rozgrywano spotkania formułą „każdy z każdym”, a awans do Szczecina dawało jedno z trzech pierwszych miejsc w zbiorczej tabeli.

Mecz numer jeden czyli złe miłego początki… (Włocławek, 16.11.2013r)

W pierwszym spotkaniu nasza drużyna podejmowała ekipę Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z Bydgoszczy. Już przed spotkaniem wiadome było, że mecze trwające w sumie 20 minut (2×10, czas niezatrzymywany), w przypadku szybkiej straty bramki, wiązać się będą z ogromną nerwowością w szeregach zespołu przegrywającego. Niestety turniej rozpoczęliśmy fatalnie – po pierwszych 5 minutach przegrywaliśmy już 0-3! Na plac gry wyszliśmy zdekoncentrowani, sparaliżowani wyzwaniem jakie przed nami stoi. Czas pierwszej części gry skończył się błyskawicznie. Mobilizacja w przerwie wystarczyła do zmiany rezultatu na 1-3 (bramka Kamila Lewandowicza), ale nic więcej nie udało się zdziałać. Po słabej grze przegrywamy pierwsze spotkanie 1-3…

AZS UMK- UTP 1:3(0:3) bramka dla AZS-u: Lewandowicz

Mecz numer dwa– wracamy do gry!

Drugie spotkanie to małe derby Torunia, czyli rywalizacja AZS-u z Wyższą Szkołą Bankową  w Toruniu. Po porażce z UTP nasza sytuacja stała się skomplikowana. Chcąc walczyć o awans każda kolejna przegrana zmniejszała by te szanse do minimum. Początek meczu był wyrównany, żadna ze stron nie chciała narazić się na stratę bramki stąd też koncentracja na grze defensywnej. W miarę upływu czasu zyskiwaliśmy przewagę lecz do przerwy nie udało nam się jej udokumentować zdobyciem bramki. Druga część meczu miała podobny przebieg – akcja za akcję (słupek WSB, genialna interwencja Patryka Dąbrowskiego), a na tablicy nadal bez bramek. Do czasu… 5 minut przed końcowym gwizdkiem za sprawą pięknej akcji braci Stanisławków starszy z nich, Marcin, umieszcza piłkę w siatce i prowadzimy 1-0! Cztery minuty przed końcem WSB decyduje się na zdjęcie bramkarza i grę w przewadze. Udaje nam się umiejętnie bronić, a Maciej Cegłowski przeprowadza genialny kontratak ośmieszając jednocześnie obronę rywali! AZS UMK- WSB 2-0! Nadal jesteśmy w grze!

AZS UMK-WSB 2:0(0:0) bramki dla AZS-u: Marcin Stanisławek, Cegłowski

Mecz numer trzy– pewne zwycięstwo! (Toruń, 24.11.2013r)

Spotkanie numer trzy to pierwszy mecz toruńskiej części AMPiK. Rywalizowaliśmy z włocławską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Spotkanie po początkowym okresie chaosu i braku należytej koncentracji (m.in. żółta kartka za zbyt dużą liczbę zawodników na boisku) udało nam się w pełni zdominować. Po pierwszej bramce, zdobytej przez kapitana Kamila Lewandowicza w 7 minucie, kolejne gole posypały się niczym „asy z rękawa”. Przed przerwą do siatki trafiliśmy jeszcze dwukrotnie, w drugiej części gry również udało nam się trafić trzykrotnie (przy jednym golu rywali) stąd też pewne i zasłużone zwycięstwo 6-1.

AZS UMK- PWSZ Włocławek 6:1(3:0) bramki dla AZS-u: Lewandowicz, Andruszkiewicz, Ceglarski, Marcin Stanisławek, Więckowski, Karol Stanisławek

Mecz numer cztery– pokonujemy niepokonanych!

Czwarte spotkanie stanowiło spore wyzwanie dla całej drużyny AZS-u. Podejmowaliśmy bowiem Wyższą Szkołę Gospodarki z Bydgoszczy, która to wielokrotnie sprawiała nam problemy w rywalizacji na poziomie wojewódzkim, czy też ogólnopolskim. Wystarczy choćby przypomnieć ubiegłoroczny finał Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw, w którym to bydgoska drużyna pokonała AZS 3-1. Wiedzieliśmy również, że potrzebujemy zwycięstwa by liczyć się w walce o pierwsze miejsce w całych mistrzostwach (na tym etapie rywalizacji WSG prowadziła z kompletem zwycięstw, na naszym koncie widniała porażka z UTP). Mecz miał wyrównany przebieg, ciężko nam było sforsować defensywę przeciwnika, który zdawał sobie sprawę, że remis jest wynikiem korzystnym dla układu tabeli z ich punktu widzenia. Próbowaliśmy grać kombinacyjnie i zespołowo, lecz niewiele z tego wynikało. Od czasu do czasu nadziewaliśmy się na niebezpieczne kontry, ale genialna (!!!) postawa w bramce Patryka Dąbrowskiego sprawiła, że do 6 minuty drugiej połowy nadal było 0-0. Wtedy to na akcję w swoim stylu zdecydował się Kacper Celmer (powracający do drużyny AZS-u po absencji spowodowanej chorobą), pobiegł wzdłuż lewej strony boiska i precyzyjnym strzałem z lewej nogi umieścił piłkę w bramce WSG! 1-0! Taki rezultat utrzymał się już do końca meczu, a upragniony awans był coraz bliżej…

AZS UMK- WSG Bydgoszcz 1:0(0:0) bramka dla AZS-u: Celmer

Mecz numer pięć– krok do Mistrzostwa!

Mecz numer pięć to rywalizacja z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy. Rywale wzmocnili się znacząco w porównaniu do turnieju we Włocławku, wiadomo było zatem, że czeka nas kolejne ciężkie spotkanie. Tak też się stało. Pisanie po raz kolejny o zaciętym widowisku może stać się monotonne, lecz chyba to jest już swego rodzaju styl toruńskiego AZS-u – najważniejsze, iż taka gra prowadzi do kolejnych zwycięstw. W 7 minucie pierwszej połowy po akcji Lewandowicz – Cegłowski, doktorant Maciej trafia do siatki między nogami bramkarza i prowadzimy 1-0. Bronimy się rozpaczliwie, ale skutecznie (Patryk Dąbrowski rules!), a 15 sekund przed końcem meczu Rafał Więckowski trafia do pustej bramki ustalając wynik na 2-0. Pokonujemy UKW!

AZS UMK- UKW 2:0(1:0) bramki dla AZS-u: Cegłowski, Więckowski

Mecz numer sześć– tak się bawi, tak się bawi UMK!!!

Ostatni mecz Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw to rywalizacja z kolejną Wyższą Szkołą z Włocławka. Wiedzieliśmy, że do zwycięstwa w całych mistrzostwach potrzebujemy 3pkt w tym spotkaniu. Podbudowani poprzednimi zwycięstwami zagraliśmy kapitalnie. Szybko strzelone trzy bramki autorstwa Rafała Więckowskiego ustawiły mecz, który kontrolowaliśmy przez pełne 20minut. W końcówce czwartą bramkę zdobył jeszcze Paweł Andruszkiewicz ustalając wynik meczu na 4-0. Najistotniejsze było oczywiście zwycięstwo w całych AMPiK oraz to, że statuetkę najlepszego bramkarza otrzymał bezkonkurencyjny Patryk Dąbrowski (jedna wpuszczona bramka w całych mistrzostwach). Warto dodać, że Patryk wrócił do drużyny AZS-u w wielkim stylu po zerwaniu więzadeł w kolanie, a drugi bramkarz UMK Paweł Ziółkowski również popisywał się wspaniałymi interwencjami we Włocławku jak i w Toruniu. Z taką obsadą bramki musieliśmy być najlepsi! Trenerem najlepszej drużyny futsalowej w województwie jest mgr Wojciech Barczak.