Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Akademickie Mistrzostwa Polski 2016/2017

Siatkówka plażowa mężczyzn

2017-06-12

W dniach 28-30 05. 2017 odbył się półfinał AMP w siatkówce plażowej mężczyzn w Poznaniu . W turnieju wystąpiły dwie pary AZS-UMK Toruń w składach Dariusz Gondek /Wojciech Amtmański i Adam Głowacki /Marcin Matulis.

Zawodnicy rywalizowali z zespołami które systematycznie odnoszą sukcesy w finałach AMP w siatkówce plażowej. Nasi zawodnicy walczyli bardzo ofiarnie i postarali się wygrać kilka spotkań zajmując ostatecznie miejsca 9-12 w zawodach tego szczebla. Zawodnicy zakończyli tym samym akademicki sezon siatkarski, który w tym sezonie można uznać za bardzo udany. Trenerem zawodników AZS UMK jest mgr Michał Tyburski.


UMK Najbardziej Usportowioną Uczelnią Województwa.

2017-06-07

Mimo że oficjalne posumowanie Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw odbędzie się 13.06.2017 roku już dziś wiemy, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika wygra po raz drugi z rzędu rywalizację o miano Najbardziej Usportowionej Uczelni Województwa. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu trenerów, opiekunów sekcji a przede wszystkim woli walki ze strony studentów naszej Uczelni możemy cieszyć się z tryumfu. Dziękujemy Władzom Rektorskim za przychylność i finansowe wsparcie naszych działań. Brawo My!!!!

Zgromadziliśmy 165 pkt, II miejsce UKW- 157, III- UTP- 143, IV- WSG- 121. Sklasyfikowano 7 uczelni. Wygraliśmy w ergometrze k i m, jeździectwie, judo k i m, pływaniu m i szachach.


Lekka atletyka

2017-06-12

AZS Politechnika Łódzka po raz trzeci zorganizowała Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce na stadionie Lumumby.

W zawodach wzięło udział ponad 1100 zawodników, z 85 uczelni gdzie pobito około 300 rekordów życiowych. Panowie rywalizowali w 12 konkurencjach indywidualnych, a panie w 10.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika dzielnie reprezentowali: Grzegorz Kalinowski, Marta Sokołowska, Jarek Sarnowski,

Sara Janusz, Dagna Wleklińska, Adam Karczewski oraz Paulina Makowska. Akademickim Mistrzem Polski w biegu na dystansie 3000 metru został Grzegorz Kalinowski. Pomimo niewielu medali nie opuszczał nas dobry nastrój.

Opiekunem sekcji jest mgr Anna Wiak.


Jeździectwo

2017-06-05

W dniach 25-28.05.2017r w Radzionkowie k/Chorzowa odbyły się AMP w Jeździectwie.

Brała w nich udział trzyosobowa drużyna UMK w składzie: Bedliński Andrzej, Olszewski Tomasz, Tomczuk Filip ( wszyscy startowali w konkurencji skoki profi, ujeżdżenie amator)

Ekipa nasza wypadła bardzo dobrze zajmując w klasyfikacji ogólnej drużynowo VII miejsce na 35 sklasyfikowanych uczelni, a wśród 11 uniwersytetów zajęliśmy miejsce IV. Jeszcze lepiej studenci nasi wypadli w klasyfikacji indywidualnej. Olszewski Tomasz zajął w klasyfikacji ogólnej w konkurencji skoki profi na 70 startujących II miejsce, oraz również II w typach uczelni.

Tomczuk Filip w konkurencji ujeżdżenie amator w klasyfikacji ogólnej był VII a w typach uczelni III. Do dobrego wyniku drużynowego przyczynił się również Andrzej Bedliński, który w konkurencji ujeżdżenie amator w klasyfikacji ogólnej był 12 a w typach uczelni 6, co na 90 startujących jest bardzo dobrym wynikiem.

Opiekunem ekipy był mgr Marek Szczecki.

Studentom serdecznie gratulujemy dobrego występu.


Półfinał AMP w piłce ręcznej kobiet

2017-05-25

W dniach 19-21.05.2017r. reprezentacja UMK wzięła udział w półfinałach Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet. W turnieju, który rozgrywany był w Warszawie, o prawo gry w turnieju finałowym rywalizowało 15 drużyn. Dla historii UMK był to debiut w takich rozgrywkach.

Nasze dziewczyny zostały rozstawione w grupie D z zawodniczkami z Politechniki Poznańskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz gospodarzem turnieju- AZS AWF Warszawą. W pierwszym meczu grupy dziewczyny przegrały z Politechniką Poznańską 8:26. Drugi mecz pierwszego dnia rozgrywek UMK rozegrało z gospodyniami, którym uległy drugi raz tego dnia 34:20.

Ostatni mecz w grupie dla zawodniczek UMK, był najważniejszy, jeśli chodzi o wyjście z grupy. Dziewczyny walczyły dzielnie i pokonały SGH 14:20, wywalczając III miejsce w grupie i awans do dalszej gry o miejsca 9-12. W drugim sobotnim pojedynku UMK rozegrało spotkanie z Akademią Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, jednak i tu musiało uznać wyższość przeciwniczek, przegrywając 19:10.

W ostatnim dniu turnieju, dziewczyny walczyły o 11 miejsce z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po słabym początku i lepszej drugiej połowie, ostatecznie UMK przegrało 13:14.

Ostatecznie UMK zostało sklasyfikowane na 12 miejscu, co dla osłabionej drużyny stanowi bardzo duży sukces. Warto dodać, że drużyna zaczęła swoją działalność już trzy lata temu, jednak dopiero od tego roku, pod wodzą nowego trenera mgr Michała Wasielewskiego, AZS UMK rozpoczął swoją prężną działalność. W tym momencie w skład drużyny wchodzą 23 studentki UMK. Od nowego roku akademickiego rozpocznie się rekrutacja na nowe zawodniczki.

Skład zespołu UMK: Aleksandra Sugalska, Natalia Kubik, Weronika Niekludow, Paulina Wenderlich, Paulina Brzuzy, Faustyna Kacprzyk, Daria Dziarmaga, Daria Krzymińska, Dominika Rygielska, Monika Pancek, Marta Pietrzak, Weronika Michalak, Martyna Dymus.


Karate WKF

2017-05-22

Studenci UMK na podium akademickich mistrzostw polski w karate WKF
W dniach 19-20 maja w Opolu zostały rozegrane Akademickie Mistrzostwa Polski w Karate WKF. Sekcję AZS UMK Karate WKF reprezentowało trzech zawodników. Nataniel Gębicki oraz jego brat Kajusz Gębicki zdobyli brąz w kategorii Kumite indywidualne -60 kg (walka, klasyfikacja generalna). Mateusz Ciesielski w kategorii Kumite indywidualne -75 kg (walka, klasyfikacja uniwersytecka) wywalczył również brązowy medal.
Zawody były bardzo mocno obsadzone. Łącznie wystartowało w nich ponad 180 zawodników z około 40 uczelni. Karatecy UMK Toruń startowali również w kategorii Kumite drużynowe, lecz niestety nie udało się wywalczyć medalu. Warto dodać, iż Karate WKF jest nową dyscypliną olimpijską, która zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Instruktorami sekcji AZS UMK Karate WKF są mgr Tomasz Misiak oraz mgr Marek Rzeszotek.


Półfinał A piłki ręcznej mężczyzn

2017-05-17

Studenci UMK w Toruniu w miniony weekend zakończyli zmagania w Akademickich Mistrzostwach Polski w piłce ręcznej mężczyzn w Bydgoszczy (11-14.05). Niestety nie udało im się poprawić wyniku z poprzedniego roku (7. miejsce) i w tym roku UMK Toruń uplasował się na 8. miejscu. Jedną z głównych przyczyn niepowodzenia były różne kontuzje, np skręcona kostka Amadeusza Rzymkowskiego w trakcie turnieju. Najlepszym strzelcem w naszej drużynie był Paweł Laszkiewicz, który w czterech meczach zdobył 32 bramki.

Wyniki poszczególnych meczy:

UMK Toruń – UKW Bydgoszcz– 23:31
UMK Toruń – PG Gdańsk– 20:36
UMK Toruń – UE Poznań– 25:33
UMK Toruń – UTP Bydgoszcz– 26:33

Klasyfikacja końcowa:

1.Uniwersytet Szczeciński
2.Politechnika Poznańska
3.UKW Bydgoszcz
4.Politechnika Gdańska
5.Uniwersytet Gdański
6.UE Poznań
7.UTP Bydgoszcz
8.UMK Toruń


Brydż sportowy

2017-05-15

W dniach 3.05-5.05 odbyły się w warszawskim Hotelu Gromada Akademickie Mistrzostwa Polski w brydżu sportowym. W tym roku po raz pierwszy w historii swoją reprezentację wystawiło UMK w Toruniu. Rozegrane zostały zawody w dwóch konkurencjach; par na maxy (%) oraz teamów (4-6 osób). Nasi zawodnicy wystartowali w skromnym 2-osobowym składzie (Bolesław Radko z Wydziału Prawa i Administracji oraz Paweł Szubarga z Wydziału Chemii) co uniemożliwiało im start w zawodach teamów. Mogli jednak dać z siebie wszystko w turnieju open rozgrywanym w środę po południu i czwartek rano. Turniej rozgrywany był na zasadzie 5 sesji po 10 rozdań a następnie 10 rozdań w finale A (pierwsza 10), finale B (11-20) i finale C (cała reszta). Celem minimum było osiągnięcie wyniku powyżej 50% a szczytem marzeń awans do finału B. Grający w okręgówce Paweł oraz będący bez przynależności klubowej Bolesław walczyli jak równy z równym z zawodnikami 1 i 2 ligowymi kręcąc się cały turniej w okolicach 25 miejsca i wyniku 60% aż ostatecznie ukończyli zmagania na znakomitym 27 miejscu na 103 pary z wynikiem łącznym 59.16%. Dużo emocji towarzyszyło chłopakom podczas gry przeciwko parze arcymistrzów międzynarodowych Araszkiewicz – Kotorowicz grających w barwach uczelni Koźmińskiego gdzie mimo braku błędów z ich strony osiągnęli odpowiednio 20 i 30% z rozdania. Zdobyli 360 punktów dla uczelni co dało UMK 22 miejsce na 26 uczelni, które wystartowały w brydżu. Warto nadmienić, iż punkty zdobywały 3 najlepsze pary danej uczelni oraz najlepszy team.


Pływanie

2017-05-22

W dniach 22-23 kwietnia 2017 roku drużyna pływaków AZS UMK Toruń, w składzie: Akimowicz Zuzanna, Demska Michalina, Gruszczyńska Aleksandra, Olszowa Aleksandra, Otremba Justyna, Partyka Joanna, Wiśniewska Anna, Wyrzykowska Wiktoria oraz Kaźmierczak Miłosz, Kondrasiuk Jan, Prochowski Michał, Swinarski Rafał, Świderski Marcin, Wrzos Jacek na pływalni Aqua Lublin wzięła udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w Pływaniu, przy imponującej frekwencji 853 uczestników z blisko 80 uczelni. Trudno było zmagać się z zawodnikami trenującymi na co dzień 10 razy w tygodniu.

Drużyna kobiet AZS UMK Toruń w klasyfikacji generalnej uplasowała się na 26 miejscu, na 40 startujących ekip żeńskich, uzyskując 162 punkty, zaś w kategorii uniwersytetów dziewczęta zajęły 8. miejsce. Najlepszym wynikiem indywidualnym może pochwalić się Justyna Otremba, która uzyskała w eliminacjach czas 1:10;13 i zakwalifikowała się do finału B w konkurencji 100 m stylem zmiennym. W popołudniowym finale Justyna uzyskała czas 1:10;10 . Pozostałe dziewczęta zmagały się z własnymi rekordami życiowymi, uzyskując bardzo dobre wyniki, co przełożyło się na dobre miejsce w klasyfikacji drużynowej. Ekipa męska uzyskała nieco gorszy wynik, notując na swoim koncie 53 punkty i zajmując 44. miejsce w klasyfikacji generalnej, na 56 męskich zespołów. Wśród uniwersytetów panowie uplasowali się na miejscu 12.

Sekcja pływacka AZS UMK Toruń trenuje pod opieką mgr Marka Szczeckiego oraz mgr Izabeli Pawłowskiej. Gratulujemy zawodniczkom i zawodnikom udanego startu i życzymy dalszych sukcesów sportowych.


Półfinał A Piłka Koszykowa kobiet

2017-04-21

Najlepszy od prawie dekady występ zanotowały toruńskie akademiczki na Mistrzostwach Polski rozegranych w dniach 20-23.04.17 w Poznaniu. Amatorska ekipa wzmocniona Agatą Szczepanik i Roksaną Płonką z Energii Toruń ostatecznie zajęły IV miejsce. Turniej rozpoczęliśmy od pewnego zwycięstwa z gospodarzem Uniwersytetem Ekonomicznym Poznań 65:42 (19:14,12:7,19:10,15:11). W drugim meczu zanotowaliśmy kolejne zwycięstwo z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu Gdańsk 82:56 (24:11,19:11,19:16,20:18). W trzecim meczu grupowym musieliśmy uznać wyższość Uniwersytetu Gdańskiego (kandydat do awansu do ekstraklasy) 39:62 (9:25,0:20,18:11,12:6). Stawką czwartego meczu grupowego był awans do najlepszej czwórki Półfinał A AMP. Po kapitalnym meczu torunianki pokonały Akademię Wychowania Fizycznego Poznań 72:29 (17:4,18:11,21:6,16:8). W niedzielę najlepsza czwórka rozegrała mecze o rozstawienie do finału, który pod koniec maja odbędzie się ponownie w Poznaniu. Niestety w zderzeniu z drużynami na co dzień występującym przynajmniej w I lidze lub ekstraklasie nasze zawodniki mimo olbrzymiego poświecenia, determinacji nie były w stanie nawiązać równorzędnej walki. Zmęczenie wyniesione z meczy grupowych przeszkodziło w sportowej walce. W meczu półfinałowym ulegliśmy Uniwersytetowi Adama Mickiewicza z Poznania 32:62 (6:22,7:12,10:13,9:15), a w meczu o III miejsce Politechnice Gdańsk 30:50 (9:8,5:13,4:20,12:9). Koszykarkom AZS UMK należą się ogromne brawa. Wywalczony na boisku awans do grona 16 najlepszych uczelni w Polsce jest najlepszą nagrodą. Punkty dla ekipy zdobyły: Kaja Darnikowska- 60, Agata Szczepanik- 83, Roksana Płonka- 79, Milena Ratkowska- 42, Roksana Grodek- 11, Kinga Kowalska- 20, Agata Mielcarek- 2, Dominika Cicha- 2 i Klaudia Szwak-2.

Trenerem akademiczek z Torunia jest mgr Piotr Dobrolubow. Dziewczyny gratulujemy!

Klasyfikacja końcowa

 1. Uniwersytet Gdański
 2. UAM Poznań
 3. Politechnika Gdańska
 4. UMK Toruń
 5. Uniwersytet Szczeciński
 6. AWF Poznań
 7. UP Poznań
 8. AWFiS Gdańsk
 9. UE Poznań

Wspinaczka sportowa

2017-05-22

W dniach 7-9 kwietnia 2017 blisko 400 studentów walczyło w Katowicach i Sosnowcu o tytuły akademickich mistrzów Polski we wspinaczce sportowej.
Reprezentacja AZS UMK Toruń, w składzie: Maria Sobańska, Dawid Białecki, Milan Charytoniuk, Maciej Ćwierzona, Szymon Gąsiorowski, Paweł Podlas brali udział w trzydniowych zmaganiach sportowych.

Dzień 1- bouldering ( odmiana wspinaczki). Korzysta się przy niej z niewielkiej 4-5 metrowej ściany, najczęściej w znacznym przewieszeniu, zaś wspinacz nie używa uprzęży ani liny. W razie upadku, czy odpadnięcia od ściany chronią go rozłożone na ziemi materace. Areną zmagań był stosunkowo nowy ale bardzo dobrze przygotowany obiekt BLOKatowice. Uczestnicy zawodów grupami przyjeżdżali zmierzyć się z tzw. problemami zdobywając kolejne „bonusy” i „topy”. Najlepiej z naszej ekipy spisała się Maria Sobańska, która o włos nie dostała się do ścisłej finałowej szóstki, plasując się na 7. miejscu, tym samym zdobywając srebrny medal w tejże konkurencji w typach uczelni (kat. Uniwersytety).

Dzień 2 – wspinaczka na trudność. W tej konkurencji rywalizacja przeniosła się do Sosnowca na ściankę Sport Poziom 450, znaną dobrze uczestnikom poprzednich AMP. Maria Sobańska uzyskała 13.wynik. Mężczyźni ocenili swoje drogi na stosunkowo łatwe, stąd obie trasy ukończyło aż 32 zawodników. W związku z tym do finału zakwalifikowało się zgodnie z regulaminem 12 zawodników z najkrótszym czasem przejścia. To spowodowało niespodziewany brak w finale kilku faworytów – zawodników którzy zdobywali medale podczas mistrzostw w 2016 roku. Spośród naszej męskiej ekipy, najlepiej wypadł Dawid Białecki.

Dzień 3 – wspinaczka na czas. Ostatni dzień mistrzostw to konkurencja na czas, będąca chyba najbardziej widowiskową. Wbieganie dwójki zawodników po pionowej, 10-cio metrowej ścianie na równoległych dwóch trasach budzi emocje. Zmęczenie udzielało się wielu zawodnikom. Po dwóch dniach wspinaczki miało to swoje odzwierciedlenie w osiąganych czasach, czy popełnianych błędach- falstarty, odpadnięcia od ściany, czy brak dotknięcia przycisku zatrzymującego czas na końcu drogi. Jednak w sporcie zdarza się to nawet najlepszym. Najszybszym w naszym zespole okazał się Maciej Ćwierzona, który trochę zbyt asekuracyjnie podszedł do pierwszego przejścia. Drugie, zaś pokonał o 2 sekundy lepiej. Niewiele zabrakło, aby znaleźć się w najlepszej trójce zawodników w typach uczelni. Niestety Maciej musiał zadowolić się 4. miejscem wśród Uniwersytetów.

W generalnej klasyfikacji   drużynowej mężczyzn UMK Toruń uplasował się na 19. miejscu, spośród 36 startujących drużyn męskich, uzyskując łącznie 1130 punktów (354- bouldering, 392- trudność, 384- czas) , zaś w klasyfikacji drużynowej w typie uniwersytetów 3. miejsce i tym samym brązowy medal AMP!!!!

Gratulujemy całej drużynie AZS UMK Toruń, która doskonali się na ścianie UCS pod opieką mgr Izabeli Pawłowskiej.


Tenis stołowy – Finał

2017-04-19

Uniwersytet z Warszawy w dniach 30.03.-02.04.2017 roku zorganizował finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym, w których brał udział nasz kobiecy zespół. W zespołach naszych przeciwniczek znalazły się zawodniczki występujące w zespołach ekstraklasy oraz reprezentantki kraju. W fazie grupowej nasze panie swój pierwszy mecz przegrały z reprezentacją Akademii Jana Długosza z Częstochowy (3:0). W Drugim meczu pokonały dziewczyny z Politechniki z Lodzi (3:2). Trzeci mecz z Akademią Górniczo Hutniczą z Krakowa zaczęliśmy bardzo dobrze i prowadziliśmy już dwa do zera (wygrana dawała nam awans do ośmiu najlepszych drużyn zawodów). Niestety – przerwanie gier na czas uroczystego otwarcia mistrzostw zdekoncentrowało nasze zawodniczki i po wznowieniu gier szczęście uśmiechnęło się do przeciwniczek,które wygrały kolejne trzy partie i cały mecz 3:2. Naszym dziewczynom pozostało walczyć on miejsca 9-12. W grze o miejsce dziewiąte ulegliśmy dziewczętom z Uniwersytetu Gdańskiego (2:3). Turniej zakończyliśmy na dwunastym miejscu przegrywając 2:3 ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy. Mistrzostwa wygrał zespół Uniwersytetu Warszawa przed Akademią Jana Długosz z Częstochowy oraz Akademią Leona Koźmińskiego z Warszawy.

Naszą uczelnię reprezentowały: Monika Derkowska, Martyna Urbaniak oraz Ania Zawitowska, która przez czas trwania turnieju zmagała się z chorobą. Drużynę przygotowywał do zawodów mgr Wojciech Grześkiewicz.


Judo

2017-04-11

Daniel Moskal Mistrzem, Anna Załęczna i Eliza Mioducka V-ce Mistrzyniami Akademickich Mistrzostw Polski.

W dniach 7-9 04. 2017r. odbyły się w Łodzi Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo.Bardzo dobrze zaprezentowali się judocy UMK. Indywidualnie największy sukces odniósł student III roku Historii Wojskowości – Daniel Moskal,który po wygraniu 4 walk przed czasem został Akademickim Mistrzem Polski. Wysoki poziom potwierdziły Anna Załęczna studentka II roku Turystyki i Rekreacji oraz Eliza Mioducka studentka III roku pedagogiki specjalnej. Obydwie zdobyły srebrne medale AMP.

Drużynowo zespół męski w skład którego weszli: Maciej Ryczkowski, Rafał Kaczorkiewicz, Rafał Sobieralski, Marcin Gólczyński oraz Daniel Moskal zajął III miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów. Wszyscy ci zawodnicy, oprócz Daniela uprawianie Judo rozpoczęli na studiach. Trudno więc wymagać od nich zdobywania medali w tak trudnej dyscyplinie sportu. Walczyli bardzo ambitnie i swoją postawą przyczynili się do zdobycia medalu drużynowo. Najlepszy z tej grupy zawodników Maciej Ryczkowski jest Adiunktem na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Do startu w zawodach wrócił po 2 letniej przerwie. Jeszcze lepiej zaprezentowała się drużyna kobiet, która zajęła III miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów i V w kl. generalnej AMP. Anna Załęczna i Eliza Mioducka przez eliminacje przeszły jak burza, wygrywając swoje walki przed czasem. Na poważniejsze przeszkody natrafiły w walkach finałowych. Anna Załęczna przegrała dopiero w dogrywce z Paulą Kułagą medalistką Europejskich Igrzysk Studenckich a Eliza z reprezentantką Polski Barbarą Białas. W zespole żeńskim wystąpiła jeszcze Anna Gąsiorowska, która startowała po przerwie spowodowanej kontuzją. Walkę, która dałaby jej medal przegrała dopiero w dogrywce. Jeśli chodzi o najbliższe plany startowe to czekają nas jeszcze majowe Akademickie Mistrzostwa Pomorza i Kujaw. Natomiast troje naszych najlepszych reprezentantów wystartuje w lipcu w Akademickich Mistrzostwach Europy, które w tym roku odbędą się w miejscowości Coimbra w Portugalii. Zawodnicy nasi z roku na rok podnoszą swój poziom, co daje nam spore szanse medalowe. Trenerem sekcji jest mgr Zbigniew Wojtowicz.


Tenis stołowy kobiet i mężczyzn

2017-04-11

Gospodarzem mistrzostw ( 17-19.03.2017r. ) był Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Do rywalizacji o premiowane miejsca uprawniające do startu w finałach przystąpiło dwanaście zespołów kobiecych i piętnaście męskich. Nasi studenci w eliminacjach grupowych pierwszy mecz przegrali z reprezentacją Uniwersytetu Adama Mickiewicza 1:3. W następnych grach pokonali po 3:0 Uniwersytet Szczeciński oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową z Leszna zapewniając sobie miejsce w ćwierćfinale imprezy. W walce o półfinał nasz zespół uległ wynikiem 2:3 Wyższej Szkole Bankowej z Torunia tym samym zmuszając nas do gier o miejsca 5-8.Po przegranej 2:3 z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym ze Szczecina.

Ostatecznie nasz zespół zajął 7 miejsce pokonując 3:2 Uniwersytet Adama Mickiewicza z Poznania. Start naszych studentek zakończył się awansem do finału mistrzostw . W fazie grupowej zespół zajął drugie miejsce pokonując Politechnikę Poznań 3:0 i przegrywając 3:0 z Politechniką Gdańsk. W kolejnej fazie turnieju dziewczęta pokonały zespół Akademii Wychowania Fizycznego z Poznania 3:2 tym samym zapewniając sobie miejsce w grach półfinałowych. Niestety przegrane dwa kolejne mecze z Uniwersytetem Gdańsk i Uniwersytetem Adama Mickiewicz Poznań skutkowały

zajęciem czwartego miejsca. Skład naszych zespołów był identyczny jak w Akademickich Mistrzostwach Pomorza i Kujaw. Klasyfikacja końcowa półfinałów.

Kobiety: 1- Uniwersytet Gdańsk, 2- Politechnika Gdańsk, 3- Uniwersytet Adama Mickiewicza Poznań. Mężczyźni: 1- Politechnika Gdańsk, 2- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu Gdańsk, 3- Wyższa Szkoła Bankowa Toruń.

Trenerem obu ekip jest mgr Wojciech Grześkiewicz.


Ergometr wioślarski

2017-04-04

1 kwietnia 2017r w Poznaniu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Ergometrze Wioślarskim. Uniwersytet Mikołaja Kopernika reprezentowany był w kategoriach kobiet i mężczyzn. Zdecydowanie lepiej zaprezentowali się panowie, którzy w większości są zawodnikami sekcji wioślarskiej AZS UMK. Najlepszy rezultat osiągnął Karol Leszczyński, ubiegłoroczny zwycięzca. W tym roku zdobył srebrny medal w klasyfikacji ogólnej i złoty medal w kategorii uniwersytetów. Patryk Przekopski w klasyfikacji ogólnej był 6 a wśród uniwersytetów zdobył srebrny medal. Pozostali zawodnicy reprezentacji to: Olaf Malinowski, Filip Leszczyński, Bartosz Leszczyński, Tymoteusz Marzec, Marcin Jędrusiak. W zawodach startowało 333 zawodników. Nasi panowie w punktacji drużynowej zajęli bardzo dobre 5 miejsce na 41 startujących uczelni a w kategorii uniwersytetów byli bezkonkurencyjni i zajęli 1 miejsce wyprzedzając Uniwersytet Jagielloński aż o 89 punktów.

W zawodach wystartowała również reprezentacja kobiet. Był to ich debiut w takiej imprezie. Trenować zaczęły w październiku 2017r jednak plany zajęć pozwalają im na 1, niekiedy 2 treningi w tygodniu. Tym bardziej cieszy to, że w punktacji drużynowej zajęły 24 miejsce na 42 startujące uczelnie a wśród uniwersytetów były 9 na 13 biorących udział w zawodach. Najlepszą naszą zawodniczką była Patrycja Gierdal, która zajęła 38 miejsce w swojej kategorii na 120 startujących pań. Pozostałe studentki reprezentujące UMK w zawodach to: Roksana Król, Paulina Czarnowska, Monika Kruszyńska, Sandra Dolata i   Angelika Marszałkowska.

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom należą się wielkie gratulacje i podziękowania za ogrom włożonej pracy, zaangażowanie i uzyskane wyniki. Niestety, organizatorom imprezy należy się tylko nagana. Zawody były bardzo źle zorganizowane i oby nigdy więcej nie powtórzyły się sytuacje, które miały miejsce podczas zakończonych AMP w ergometrze wioślarskim. Kierownikiem i „dobrym duchem” reprezentacji był dr Mateusz Tomanek, któremu należą się ogromne podziękowania. Jego wiedza i doświadczenie organizacyjne były niesamowicie pomocne podczas bardzo przeciągających się zawodów. Opiekunką i trenerką sekcji ergometru wioślarskiego jest mgr Hanna Szewczyk.


Półfinał A w piłce siatkowej mężczyzn

2017-04-04

Udany występ na turnieju półfinałowym Akademickich Mistrzostw Polski w Poznaniu (31.03.-02.04.) zanotowali siatkarze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Nasza reprezentacja zajęła wysokie VI miejsce, ulegając tylko piątce faworytów, którzy co roku aspirują do wysokich miejsc i dysponują składami, składającymi się w większości z zawodników ligowych.

Reprezentacja UMK trafiła do trzyzespołowej grupy, z której do najlepszej ósemki awansowały dwie. Najważniejszym meczem była więc inauguracyjna potyczka, w której rywalem był Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Nasi siatkarze podnieśli się po przegranej w pierwszej partii i wygrali kolejne dwie. Wielkich emocji dostarczył tie-break, w którym udało się zwyciężyć na przewagi 18:16, broniąc chwilę wcześniej piłkę meczową. Kluczem do sukcesu okazała się skuteczna gra w obronie, świetna współpraca i wyeliminowanie do minimum błędów własnych. Drużyna niewątpliwa pokazała w tym spotkaniu charakter i zasłużenie triumfowała.

W drugim meczu grupowym obyło się bez sensacji. Bardzo silny i mający w swoich szeregach zawodników ligowych Uniwersytet Szczeciński pokonał UMK 2:0. Wobec porażki UE ze szczecinianami w takim samym stosunku udało się wyjść z grupy.

Naszą uczelnię od awansu do finałów AMP dzielił, więc jeden mecz. Politechnika Poznańska okazała się jednak zbyt silna, ale pomimo przegranej 0:2 zespół UMK pokazał się z dobrej strony, grając przez półtora seta jak równy z równym z drużyną, która w poprzednim roku zdobyła brązowy medal w całych mistrzostwach Polski, a złoty wśród uczelni technicznych. Blisko wygranej było szczególnie w pierwszym secie, w którym wynik brzmiał 25:23 dla PP.

Porażka ta oznaczała, że siatkarzom z Torunia pozostała walka o miejsca V-VIII. Pierwszym rywalem w tej fazie turnieju był AWFiS Poznań. Reprezentacja UMK po udanym meczu triumfowała pewnie 2:0 i powtórzyła sukces sprzed dwóch lat, kiedy także uplasowała się w najlepszej szóstce półfinałów AMP. W meczu o V miejsce przeciwnikiem była Politechnika Gdańska. Nasz zespół mógł pokusić się nawet o zwycięstwo, ale w decydujących momentach górę wzięło doświadczenie gdańszczan, którzy wygrali dwa razy do 21.

Zajęcie VI miejsca to z pewnością satysfakcjonujący wynik i dobry prognostyk na przyszłość. Drużyna wykorzystała swój potencjał i zebrała pozytywne opinie z trybun poznańskiej hali. Udało się należycie spożytkować miesiące przygotowań, podczas których rozegrano wiele meczów sparingowych, rywalizowano na turnieju w Suszu, a także corocznym Turnieju Kopernikańskim. Po drodze budujący wynik osiągnięto podczas AMPiK w Bydgoszczy. W Poznaniu znakomita atmosfera, walka do ostatnich piłek i realizacja planów taktycznych okazały się kluczem do zajęcia wysokiej i zadowalającej lokaty.

Faza grupowa:

UMK – Uniwersytet Ekonomiczny Poznań 2:1
UMK – Uniwersytet Szczeciński 0:2

Ćwierćfinał:

UMK – Politechnika Poznańska 0:2

O miejsca 5-8:

UMK – AWFiS Poznań 2:0
UMK – Politechnika Gdańska 0:2

Klasyfikacja końcowa 1/2 AMP:

 1. Uniwersytet Gdański
 2. Uniwersytet Adama Mickiewicza Poznań
 3. Uniwersytet Szczeciński
 4. Politechnika Poznańska
 5. Politechnika Gdańska
 6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń
 7. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny Szczecin
 8. Akademia Wychowania Fizycznego Poznań
 9. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz
 10. Uniwersytet Ekonomiczny Poznań
 11. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu Gdańsk
 12. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Konin
  13.Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Kalisz

Reprezentacja UMK: Wojciech Amtmański, Bartosz Burny, Rafał Chojnacki, Adam Głowacki, Dariusz Gondek, Wojciech Górniak, Tomasz Janiszewski, Łukasz Karbowniczek, Marcin Matulis, Jakub Orzeł, Kamil Oszek, Hubert Sulwiński, Łukasz Woś, Dominik Zieliński. Trenerem jest mgr Michał Tyburski.


Półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w Futsalu

2017-04-03

W dniach 24-26.02.2017r. reprezentacja UMK wzięła udział w półfinałach Akademickich Mistrzostwach Polski w futsalu kobiet. W turnieju, który rozgrywany był w Gdańsku, o prawo gry w turnieju finałowym rywalizowało 18 drużyn. Dla historii UMK był to debiut w takich rozgrywkach.

Nasze dziewczyny zostały rozstawione w grupie D z zawodniczkami z SGH Warszawa, PŁ Łódź, UW Warszawa oraz gospodarzem turnieju- AWFiS Gdańsk. W pierwszym meczu grupy dziewczyny zremisowały 1:1 z SGH Warszawa, gdzie wynik w 8 minucie spotkania otworzyła Roksana Mosakowska. Drugi mecz pierwszego dnia rozgrywek UMK rozegrało z PŁ Łódź, w którym wygrało 3:1. Strzelczyniami bramek były Daria Gul (7 i 12 minuta) oraz Judyta Witkowska (21 minuta).
W drugim dniu swój pierwszy mecz dziewczyny rozegrały z gospodyniami turnieju- AWFiS Gdańsk. Niestety, tym razem musiały uznać wyższość zawodniczek z Gdańska, ulegając 1:3. Bramkę dla UMK zdobyła w 2 minucie Weronika Borowicz. Ostatni mecz dla zawodniczek UMK, był najważniejszy, jeśli chodzi o wyjście z grupy. Niestety tu też musiały uznać wyższość swoich przeciwniczek z UW Warszawa. Mecz zakończył się wynikiem 4:1, honorową bramkę dla UMK zdobyła Daria Gul, a nasza drużyna ostatecznie została sklasyfikowana na trzecim miejscu grupy D.

W ostatnim dniu turnieju UMK walczyło o miejsca 9-12. Pierwszy mecz odbył się z PG Gdańsk i zakończył się wynikiem 6:1 dla drużyny z północy. Jedyną bramkę w tym meczu zdobyła w 15 minucie Judyta Witkowska. Ostatni mecz o 11 miejsce rozegrany był z UMe Łódź i po raz kolejny zakończył się porażką. Tablica z końcową syreną, oznaczającą koniec meczu wskazywała wynik 1:4, gdzie bramkę strzeliła w 10 minucie Agata Joniak.
Ostatecznie UMK zostało sklasyfikowane na 12 miejscu, co i tak jest sporym osiągnięciem dla tej drużyny, ponieważ przed turniejem odbyło się tylko kilka spotkań przygotowawczych.
Skład zespołu UMK: Daria Gul, Judyta Witkowska, Kinga Lisiewska, Paulina Wenderlich, Roksana Mosakowska, Weronika Borowicz, Agata Joniak, Paula Ziomek, Marta Orlińska, Milena Gruczyk oraz Daria Berent.

Opiekunem sekcji jest mgr Krzysztof Wasilkiewicz.


Akademickie Mistrzostwa Polski w Badmintonie Półfinał A

2017-03-13

Bardzo pracowity weekend mieli badmintoniści UMK Toruń prowadzeni przez mgr Piotra Dobrolubow. Po raz trzeci w krótkiej historii swojej działalności wystartowaliśmy w Półfinale A Akademickich Mistrzostw Polski. W klasyfikacji końcowej zajęliśmy po małym finale pocieszenia XII miejsce o które do końca musieliśmy toczyć walkę. W grupie eliminacyjnej UMK przegrał 0:7 z Politechniką Gdańską (ostatecznie III miejsce), pokonał Uniwersytet Szczeciński 5:2, przegrał po bardzo zaciętym pojedynku z Akademią Sztuki Wojennej Warszawa 2:5 oraz wygrał 5:2 z Uniwersytetem Łódzkim. W mały finale pocieszenia o miejsca IX-XII, który rozgrywany jest do 4 wygranych partii, byliśmy bardzo blisko sukcesu i zajęcia wyższego miejsca. Niestety 2 kontuzje (Malwiny Kaczorowskiej i Karola Marszelewskiego) ograniczyły trenerowi pole manewru. Ostatecznie w meczu o prawo gry o IX miejsce ulegliśmy Uniwersytetowi Warmińsko- Mazurskiemu Olsztyn 2:4 (choć prowadziliśmy 2:0) oraz w identycznym stosunku musieliśmy uznać wyższość Uniwersytetowi Ekonomicznemu Poznań. Występ badmintonistów amatorów z UMK należy uznać za bardzo dobry i owocny. Uzyskany wynik jest najlepszym w trzy letniej historii wywalczonym na kortach. W ogromnej większości drużyn wstępowali gracze drużyn ligowych oraz kilkunastu reprezentantów Polski. Barw UMK bronili: Ewelina Laskowska, Malwina Kaczorowska, Monika Chojnacka i Klara Skórska oraz Bartosz Urbański, Norbert Kamieński, Karol Marszelewski i Paweł Klonek. Niewątpliwie największy udział w dobrym występie mają Bartosz Urbański, Norbet Kamieński i Ewelina Laskowska ale bez ogromnej determinacji pozostałych członków drużyny sukces byłby nie możliwy.Gratulujemy występu.

Klasyfikacja drużynowa AMP:

 1. Uniwersytet Warszawski
 2. Politechnika Białostocka
 3. Politechnika Gdańska
 4. Uniwersytet A. Mickiewicza Poznań
 5. Politechnika Warszawska
 6. Warszawski Uniwersytet Medyczny
 7. AWF Warszawa
 8. Akademia Sztuki Wojennej Warszawa
 9. Politechnika Poznańska
 10. Uniwersytet Warmińsko- Mazurski Olsztyn
 11. Uniwersytet Ekonomiczny Poznań12.
 12. Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń
 13. Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa
 14. Uniwersytet Łódzki
 15. Uniwersytet Gdański
 16. Politechnika Łódzka
 17. Uniwersytet Medyczny Łódź
 18. Uniwersytet Szczeciński
 19. SGGW Warszawa
 20. PWSZ Leszno

Półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w Futsalu

2017-02-14

W dniach 2-5 luty 2017 roku w Toruniu odbyły się półfinały Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Nasza drużyna prowadzona przez mgr Wojciecha Barczaka w wyniku losowania trafiła do grupy C, gdzie mierzyła się kolejno z PWSZ Konin, UE Poznań oraz AWF Poznań. W pierwszym meczu z drużyną z Konina niestety przegraliśmy aż 5:0, pomimo kilku doskonałych okazji do strzelenia chociażby honorowej bramki. To automatycznie postawiło nas w bardzo trudnej sytuacji. W drugim meczu liczyło się dla nas tylko zwycięstwo. Mecz jednak nie rozpoczął się po naszej myśli. Szybko stracona bramka na 1:0 podziałała na nas mobilizująco i jeszcze przed przerwą wyszliśmy na prowadzenie 2:1. W drugiej połowie podwyższyliśmy nasze prowadzenie i nasz przeciwnik zaczął grać z wycofanym bramkarzem. Niestety gra w przewadze opłaciła się naszym rywalom i zdołali oni najpierw zdobyć bramkę kontaktową, a na niecała minutę przed końcem meczu doprowadzić do remisu. Ten wynik oraz wysoka porażka w pierwszym meczu sprawiło, że musieliśmy liczyć na innych lub wygrać różnicą przynajmniej 5 bramek z drużyną AWF Poznań. Niestety i tym razem stare powiedzenie: umiesz liczyć licz na siebie sprawdziło się w stu procentach. Drużyna PWSZ Konin będąc pewną pierwszego miejsca przegrała 4:2 z UE Poznań, a to sprawiło, że musieliśmy pokonać AWF różnicą 5 bramek aby myśleć o wyjściu z grupy. Mecz ten udało nam się wygrać tylko 1:0 i pozostała nam już tylko gra o miejsca 9-13. Najpierw pokonaliśmy UP Poznań 3:0, a następnie w meczu o 9 miejsce mierzyliśmy się z WSB Toruń. W regulaminowym czasie gry padł wynik 2:2, więc do rozstrzygnięcia potrzebne były rzuty karne, w których lepsi okazali się gracze WSB wygrywają 3:2. Tak więc pomimo ambitnych planów turniej kończymy dopiero na 10 miejscu.


Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach

2017-01-26

Akademickie Mistrzostwa Polski za nami.

Po trzech dniach zaciętej rywalizacji szachiści UMK wracają z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony był to najlepszy występ naszych zawodników (zarówno indywidualnie jak i drużynowo) od lat, a z drugiej prześladowała nas cyfra 4. W turnieju indywidualnym Damian Śliwicki z dorobkiem 6,5/9 pkt zajął czwarte miejsce wśród reprezentantów uniwersytetów (do brązu zabrakło 1,5 bucholza).

W turnieju drużynowym, także zajęliśmy 4 miejsce w wyodrębnionej klasyfikacji uczelni wyższych oraz 13 miejsce w klasyfikacji generalnej, czyli zgodne z numerem startowym. Po bardzo obiecujących wynikach i ciągłym utrzymywaniu się na pozycjach medalowych, niestety przyszło nam zmierzyć się w ostatniej rundzie z drużyną AGH. Bardzo mocni kadrowo rywale pewnie wywiązali się z roli faworyta, wyładowując sportową złość po niespodziewanych dwóch przegranych w poprzednich rundach. Taka sama historia zdarzyła się w 2013 roku podczas AMP w Katowicach, gdzie także przegraliśmy z drużyną z Krakowa w ostatniej rundzie.

Brązowe medale mogła dla nas “uratować” drużyna SGGW z Warszawy. Warunkiem było minimum zremisowanie meczu z Uniwersytetem Wrocławskim. Niestety po zaciętym meczu Wrocław zwyciężył 4-2, chociaż wiele wskazywało że końcowy wynik będzie brzmiał 3-3.

Taki jest sport. Miejmy nadzieję, że za rok zagramy jeszcze lepiej :). Drużyna grała bardzo ambitnie i przede wszystkim wyrównanie, nie mieliśmy słabych punktów. Warto jednak wyróżnić tegorocznych debiutantów, którzy rozegrali bardzo dobre zawody, przede wszystkim Tomka Czarkowskiego – najlepszego zawodnika drużyny (7/9pkt) oraz Damiana Śliwickiego i Olgę Smoleńską.

Wystąpiliśmy w następującym składzie

1.Brzeziński Mateusz 4,5/9
2.Śliwicki Damian 6/9
3.Mikołajczak Wojciech 4/9
4.Wodzyński Michał 4/9
5.Czarkowski Tomasz 7/9
6.Smoleńska Olga 5/9
rez. Waszkowska Karolina