Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Akademickie Mistrzostwa Polski 2014/2015

Akademickie Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej

2015-06-15

W dniach 25-29 maj 2015 roku, trzy najlepsze zespoły żeńskie i dwa męskie reprezentowały toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika, na Półfinale A, Akademickich Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej w Pogorzelicy.
Niestety pogoda nie dopisała, jak na plażowe warunki przystało. Zawodnicy zmagali się z iście marcową, a nie majową aurą, która nie skąpiła silnym, zimnym wiatrem, przelotnym, ale ulewnym deszczem, a słońce  dozowała, jak na lekarstwo.

Pomimo tej nie sprzyjające pogody  pary żeńskie:
UMK 1- M. Wiśniewska/ M. Gajtkowska,
UMK 2- A. Lewicka/ N. Bryl,
UMK 3- M. Gabriel/ O. Kobrin

oraz męskie:
UMK 1- D. Zieliński/ D. Gajewski ,
UMK 2- R. Chojnacki/ K. Krzewiński,

pięły się po szczeblach, obowiązującej w plażówce, „drabinki brazylijskiej” , od samego początku, licząc na jak najlepsze wyniki.

Wiśniewska/ Gajtkowska pokonały rywalki z UAM Poznań (2:0), uległy drużynie UG Gdańsk1(0:2) oraz US Szczecin 2 (0:2)

Lewicka/ Bryl pokonały zespoły PG Gdańsk (2:0) i WSPiA Poznań (2:1), zaś przegrały spotkania z US Szczecin 1 (0:2) oraz PG Gdańsk 3 (0:2)

Gabriel/ Kobrin poniosły porażkę w meczu z PP Poznań (0:2), następnie z PG Gdańsk 3 (0:2). Zieliński/ Gajewski ponieśli porażki z rywalami z UG Gdańsk 2 oraz PWSz Kalisz.

Chojnacki/ Krzewiński podobnie, jak klubowi koledzy nie podołali rywalom z AWF Poznań i UG Gdańsk 1.

Każdy kolejny mecz przebiegał w coraz trudniejszych warunkach pogodowych, choć nie tłumaczą one porażek. Nie ulega wątpliwości, że liczyliśmy bardzo na awans do finału w Gdyni. Zabrakło naprawdę niewiele, albowiem pierwsza ósemka, dawała awans do udziału w Finale AMP. Pary żeńskie: UMK 1-Wiśniewska/ Gajtkowska i UMK 2- Lewicka/ Bryl zajęły ostatecznie 9. miejsce, UMK 3- miejsce 13. Pary męskie: UMK 1- 13. miejsce, zaś UMK 2- 17 miejsce.

Opiekę nad zawodnikami sprawują: mgr I. Pawłowska, mgr J Kaczmarek i mgr M. Tyburski


Finał Akademickich Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym Kobiet

2015-06-16

Drużyna kobiet prowadzona przez mgr Macieja Deręgowskiego oraz mgr Wojciecha Grześkiewicza na rozegranym w dniach 15-17.05.2015 roku finale AMP spisała się na miarę swoich możliwości, po dość nieszczęśliwym losowaniu. W grupie eliminacyjnej niestety ulegliśmy UW Warszawa 1:3, Uniwersytetowi Wrocław 0:3 oraz UMCS Lublin 0:3. W ostatecznej tabeli zostaliśmy sklasyfikowani na miejscach XIII- XVI. Barw naszej uczelni broniły: Monika Derkowska, Karolina Komosińska, Daria Pałucka, Anna Zawistowska  i Magdalena Nadrowska.


Akademickie Mistrzostwa Polski LA Łódź 2015

2015-05-25

8 medali- przywieźli studenci UMK Toruń, którzy 22.05.2015 roku wystartowali na AMPach organizowanych przez Politechnikę Łódzką na stadionie LA AZS Łódź. UMK Toruń reprezentowała 10 osobowa ekipa w składzie: Anna Błaszkowska, Julia Pliszka, Paulina Makowska, Dagna Wleklińska, Daria Gawłowska, Monika Siecińska, Anna Zaborna, Jadwiga Szewczyk, Krzysztof Gumiela oraz Paweł Pasiński dzięki której, zajęliśmy czołowe miejsca w klasyfikacji medalowej.

Pierwszego dnia Anna Błaszkowska w biegu na 100m rozpoczęła szczęśliwą passę zdobywając srebro w kategorii Uniwersytetów natomiast Jadwiga Szewczyk debiutowała na mistrzostwach z bardzo dobrym czasem 13,26s. Dagna Wleklińska wsparła punktami naszą drużynę startując na dystansie 400 m z czasem 58,17. Kilka godzin później nasz doświadczony dyskobol Paweł Pasiński potwierdził bardzo wysoką formę w rzucie dyskiem z wynikiem 58,01 m dorzucając do naszej puli złoty medal w klasyfikacji generalnej i złoto w kategorii Uni. Wysoką formę potwierdziła Daria Gawłowska, której koronnym dystansem są 3 km z przeszkodami, ale postanowiła wspierać Uniwersytet na nieco krótszym dystansie punktując w klasyfikacji generalnej.

Pierwszy dzień zawodów zakończyła bardzo emocjonująca rywalizacja sztafet 4×100 metrów, którą w składzie (Julia Pliszka, Anna Błaszkowska, Dagna Wleklińska oraz Paulina Makowska) wysrebrzyły nasze dziewczyny pokonując wyżej notowane rywalki  uzyskując znakomity czas 49,46s. Dziewczyny przywiozły srebro w kategorii generalnej oraz srebro w klasyfikacji Uniwersytetów. W sobotę, ostatnim dniu zawodów punkty i medale wywalczyli: Paweł Pasiński w pchnięciu kulą ustanowił nowy rekord Uniwersytetu toruńskiego z wynikiem 13,45 m powiększając pulę naszych medali o brąz w kategorii Uniwersytetów. Anna Zaborna startując w skoku w dal, Monika Siecińska w biegu na 800m oraz Krzysztof Gumiela na dystansie 3km zaliczyli bardzo dobry występ w Łodzi walcząc o punkty dla naszej Uczelni. Rywalizację medalową zamknęły sztafety 4×400 metrów w składzie Paulina Makowska, Julia Pliszka, Ania Błaszkowska i Dagna Wleklińska zdobywając brązowy medal w klasyfikacji generalnej i złoto  kategorii Uniwersytetów z wynikiem 4.03 pobijając zeszłoroczny wynik, co stanowi dobry prognostyk do następnych Akademickich Mistrzostw Polski w 2016 roku. Opiekunką sekcji jest mgr Anna Wiak. Gratulujemy.


Półfinał AMP w Piłce Ręcznej Mężczyzn

2015-05-13

Drużyna AZS UMK Toruń zajęła 9 miejsce  podczas odbywającego się w dniach 9-11 maja w Poznaniu półfinału „A” Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Losowanie grup nie było korzystne dla piłkarzy ręcznych AZS UMK. Trafili oni do jedynej na turnieju grupy 4-zespołowej, mając za rywali ubiegłorocznego zwycięzcę półfinału, Uniwersytet Szczeciński, AWF Poznań oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Torunianie pojechali do Poznania w okrojonym składzie. Problemy kadrowe dało się odczuć już podczas dwóch pierwszych meczów z tak silnymi zespołami jak Uniwersytet Szczeciński czy AWF Poznań. W efekcie toruńscy szczypiorniści ulegli swoim rywalom, odpowiednio 36:21 oraz 38:22.

Przed ostatnim meczem było więc jasne, że AZS nie awansuje do dalszej części rozgrywek. Mimo to piłkarze ręczni z Torunia podjęli heroiczną walkę, zakończoną w efekcie zwycięstwem nad Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu 29:26. Wygrana ta dała drużynie reprezentującej UMK cenne dwa punkty, dzięki którym możliwe było zajęcie 9 miejsca.


Półfinał AMP w Piłce Koszykowej Kobiet Poznań 7-10.05.15

2015-05-11

Jedno zwycięstwo i 2 porażki, miejsca IX- XII w Półfinale AMP to bilans startu drużyny UMK na zawodach. Z jednej strony czujemy niedosyt, bo założeniem była walka o pierwszą ósemkę, z drugiej strony trzeba podkreślić, że w grupie eliminacyjnej znaleźliśmy się z późniejszymi zdobywcami II i III miejsca w tych zawodach posiadającymi jak większość ekip w swoich szeregach zawodniczki występujące na parkietach ekstraklasy czy I ligi. W pierwszym meczu, który należało bezwzględnie wygrać, ulegliśmy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu Gdańsk 28:47 (4:9,11:14,4:13,3:11). Mecz z Politechniką Poznańska przebiegał pod pełną naszą kontrolą i zakończył się zwycięstwem 54:46 (16:6,8:13,15:12,15:15). O ewentualnym awansie miało decydować spotkanie z bardzo silnym Uniwersytetem Szczecińskim, który niespodziewanie uległ AWFiS. Niestety fatalna II kwarta pozbawiła złudzeń naszą ekipę, która mimo ambitnej postawy nie była w stanie odwrócić losów meczu. Wynik końcowy oddaje rzeczywisty obraz pojedynku 38:57 (8:14,2:11,15:12,13:20). Barw UMK broniły i punkty zdobyły: Agnieszka Łapacz 3, Patrycja Gilewicz 0, Marta Gondek 13, Marlena Barszczewska 7, Milena Ratkowska 20, Paulina Łukiewska 17, Patyrcja Klomfas 19, Katarzyna Czyrkiewicz 3, Joanna Domańska 24 i Roksana Grodek 14. Trenerem toruńskich studentek jest mgr Piotr Dobrolubow.

Ostateczna kolejność:

1.UAM Poznań
2.Uniwersytet Szczeciński
3.AWFiS Gdańsk
4.Uniwersytet Gdański
5.Politechnika Gdańska
6.UKW Bydgoszcz
7.UTP Bydgoszcz
8.UE Poznań
9.UMK Toruń
10. AWF Poznań
11.WSPiA Poznań
12. PWSZ Leszno
13.PWSZ Koszalin
14.WSZ Gdańsk
14. UP Poznań
15.Politechnika Poznańska


Wspinaczka Sportowa

2015-04-28

Organizacja Sportowa AZS Katowice, w dniach 17-19.04.2015r zaprosiła najlepszych wspinaczy na Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej do Sosnowca. W Centrum Wspinaczkowym „Sport Poziom 450” spotkało się ok. 300 wspinaczy szkół wyższych z całego kraju.

Sport Poziom 450, to jedna z najnowocześniejszych ścian wspinaczkowych w Polsce, stworzona w poprzemysłowych pomieszczeniach dawnej kopalni Sosnowiec.

Jedynym reprezentantem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu był Dawid Białecki, student II roku geografii. Dawid wystartował , w konkurencji na trudność , podczas której pokonać musiał dwie drogi eliminacyjne- z  pierwszą uporał się w czasie 0:53,15, zaś z drugą w czasie 0:50,77, zdobywając łącznie 34,5 punktu. Start ten dał naszemu reprezentantowi 33 miejsce na 220 startujących mężczyzn, a tym samym Dawid zapewnił sobie brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w Wspinaczce Sportowej w typach uczelni- Uniwersytety.

Serdecznie gratulujemy!!!!! Wszystkich ciekawych zapraszamy do obejrzenia krótkich filmów z dróg eliminacyjnych Dawida.

Opiekunem sekcji Wspinaczki Sportowej UMK Toruń jest mgr Izabela Pawłowska.


Karate WKF

2015-04-28

Zawodnicy AZS UMK walczyli podczas AMP w karate WKF!

26 kwietnia we Wrocławiu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Karate WKF! Do stolicy Dolnego Śląska przyjechało 170 zawodników z 33 uczelni. Rozegrano konkurencje Kata (formy) oraz Kumite (walka). Do hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego mieszczącej się przy ul. Chełmońskiego 43 zjechali się czołowi zawodnicy Polskiego Związku Karate. Rywalizacja odbywała się na bardzo wysokim poziomie. Wśród Karateków z całej Polski nie mogło zabraknąć przedstawicieli AZS UMK TORUŃ– Patryka Cimińskiego oraz Tomasza Misiaka.

Po dwóch miesiącach ciężkich przygotowań toruńskim zawodnikom niestety nie udało się wywalczyć w Kumite (walka) upragnionego medalu. Patryk Cimiński jest studentem III roku, studiów socjologicznych na Wydziale Humanistycznym, zaś Tomasz Misiak to student II roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji. Karatecy na co dzień trenują w Klubie Karate Shotokan „DOJO TORUŃ”.

Warto dodać, iż Karate WKF posiada status dyscypliny olimpijskiej. Obecnie trwają pracę nad włączeniem Karate WKF do programu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.


Półfinał AMP w Piłce Siatkowej Kobiet

2015-04-26

Żeńska Drużyna Piłki Siatkowej Kobiet UMK Toruń, w dniach 9-12.04.2015, pod opieką mgr Izabeli Pawłowskiej, uczestniczyła w półfinale A, Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Kobiet, organizowanych przez Politechnikę Gdańsk.

Po dwukrotnym losowaniu, wynikającym z zaskakującego wycofania się w półfinałowych rozgrywkach  zespołu WSG Bydgoszcz, uczelnia UMK Toruń znalazła się w grupie z dobrze znanymi sobie zespołami z corocznych Turniejów Kopernikańskich, a mianowicie z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Gdańskim. Niestety tym razem nie poszło tak jak podczas tegorocznego Turnieju Kopernikańskiego, w którym dziewczęta UMK pokonały oba zespoły. Tym razem zarówno UG, jak i UAM okazał się mocniejszym zespołem, a team UMK ustąpił zwycięstwa w obu meczach w tie breaku. Taki rozwój sytuacji nie pozwolił na dalszy udział w rozgrywkach i ostatecznie reprezentacja naszego uniwersytetu uplasowała się w przedziale miejsc 9-12. Dziewczętom na otarcie łez pozostał jedynie długi spacer pięknymi, słonecznymi plażami Morza Bałtyckiego i myśl o przygotowaniach do udziału w Siatkówce Plażowej.


Półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej

2015-04-23

W dniach 16-19 kwietnia reprezentacja UMK w piłce siatkowej mężczyzn udała się na półfinał Akademickich Mistrzostw Polski do Poznania. Po losowaniu, w którym trafiliśmy na finalistów poprzednich Mistrzostw Polski, byliśmy skazywani na miejsce poza 8. Jednak po ambitnej grze udało się osiągnąć najlepszy wynik od kilkunastu lat. Fazę grupową rozpoczęliśmy od meczu z gospodarzem i faworytem tego półfinału UAM Poznań. Ulegliśmy 0-2 (20:25, 17:25). Kolejny mecz graliśmy z Uniwersytetem Gdańskim i był on decydujący o wyjściu z grupy. Po bardzo dobrej grze, UMK wygrało 2-0 (25:20, 31:29). W ćwierćfinale trafiliśmy na zespół Wyższej Szkoły Gospodarki z Bydgoszczy , który jest złożony w większości z zawodników z Plus Ligi. Musieliśmy uznać wyższość tego zespołu ulegając 0-2(21:25,19:25). Pozostała nam gra o miejsca 5-8. W meczu o prawo gry o 5 miejsce wygraliśmy z AWF Poznań 2-0 (25:16, 25:18). W naszym ostatnim spotkaniu na tych mistrzostwach po walce przegraliśmy z Uniwersytetem Szczecińskim 0-2 (21:25, 28:30), co ostatecznie uplasowało nas na 6 pozycji. Poprawiliśmy o jedno miejsce nasz wynik z zeszłego roku, co dobrze rokuje na przyszłość.

Skład: Dawid Pawłowski. Rafał Chojnacki, Damian Gajewski, Dominik Zieliński, Kacper Krzewiński, Michał Nowicki, Bartek Bielecki, Mateusz Wiśniewski, Patryk Doliński, Adam Głowacki, Patryk Myśliński,  Kuba Orzeł. Trenerem naszej ekipy jest mgr Michał Tyburski.

Ostateczna klasyfikacja:

 1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 2. Politechnika Poznańska
 3. Politechnika Gdańska
 4. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
 5. Uniwersytet Szczeciński
 6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 7. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 8. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Miejsca 9-12
9.Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy w Bydgoszczy
10.Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie
11.Uniwersytet Gdański
12.Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Miejsce 13
13.Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu


Półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w Tenisie stołowym

2015-04-15

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu był organizatorem Półfinału A AMP w tenisie stołowym kobiet i mężczyzn. Obie nasze reprezentacje spisały się bardzo dobrze a szczególnie zespół żeński, który zajął III miejsce awansując do ścisłego finału Ogólnopolskiego. Mężczyźni w gronie 15 wyższych uczelni zajęli wysokie V miejsce.

Wyniki kobiet w grupie eliminacyjnej:

UMK- Uniwersytet Ekonomiczny Poznań 3:0
UMK- Uniwersytet Adama Mickiewicza Poznań 2:3
UMK- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa 3:0

Gry o miejsca I- IV:

UMK- Politechnika Gdańska 0:3
UMK- Uniwersytet Szczecin 3:1

Końcowa kolejność:

 1. UAM Poznań
 2. Politechnika Gdańska
 3. UMK Toruń
 4. Uniwersytet Szczecin

Barw UMK broniły:Monika Derkowska, Karolina Komosińska, Anna Zawitowska, Magdalena Nadratowska i Daria Pałucka.

Gry eliminacyjne mężczyzn:

UMK- Politechnika Gdańska 0:3
UMK- AWF Poznań 3:1
UMK- WSPiA 3:0

Mecz o awans do najlepszej czwórki nasi tenisiści ulegli WSB Toruń 1:3.
W spotkaniach o miejsca V-VIII kolejno pokonaliśmy Uniwersytet Przyrodniczy Poznań 3:0 oraz UAM Poznań 3:1 zajmując ostatecznie V miejsce.
Barw UMK bronili: Piotr Lichocki, Mikołaj Górski, Amadeusz Domański i Dominik Gierek.
Opiekę nad zespołami, pod nieobecność ze względów zdrowotnych wieloletniego trenera mgr Wojciecha Grześkiewicza, sprawował mgr Maciej Deręgowski.


Finał Akademickich Mistrzostw Polski w Pływaniu

2015-04-01

W dniach 27-29.03.15rw Poznaniu odbyły się AMP w Pływaniu. Wzięła w nich udział reprezentacja UMK w składzie:
Majda Anna, Olszowa Aleksandra, Pankowska Katarzyna, Partyka Joanna, Ratajczak Agnieszka, Simińska Zuzanna, Wiśniewska Anna, Zielińska Katarzyna, Grylak Piotr, Nierzwicki Maciej, Nowicki Dominik i Prochowski Michał.

W największej imprezie pływackiej w Polsce- ponad 840 startujących z 84 uczelni- bardzo dobrze wypadły studentki UMK zajmując drużynowo w klasyfikacji generalnej 16 miejsce na 65 uczelni i 6 miejsce wśród uniwersytetów, wyprzedzając między innymi Uniwersytet Wrocławski, Szczeciński, Gdański, Krakowski czy Śląski. Indywidualnie najlepsze wyniki osiągnęła A.Ratajczak kwalifikując się do finału B na dyst.100 i 50 m st.klasycznym i ostatecznie zajmując odpowiednio 15 i 16 miejsce. O finał B otarła się A.Majda na dyst.100 m st.zmiennym – zabrakło jej 0,07 sek. Ostatecznie była 21. Pozostałe zawodniczki również popłynęły bardzo dobrze zajmując punktowane miejsca, co pozwoliło uzyskać tak dobry wynik drużynowy.
Nieco gorzej wypadli panowie, ale startowali w mniej licznym składzie, osiągając wyniki na miarę swoich możliwości- zajęli 13 miejsce w typach uczelni i 56 na 70 startujących w klasyfikacji generalnej. Trenerem obu ekip jest mgr Marek Szczecki.


Finał Akademickich Mistrzostw Polski w Judo

2015-03-26

W dniach 20-22 03.2015r. odbyły się w Bytomiu Akademickie Mistrzostwa Polski w JUDO Kobiet i Mężczyzn.Duży sukces odniosła drużyna Kobiet zajmując III miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów oraz V miejsce w klasyfikacji generalnej AMP. Drużyna kobiet wystąpiła w następującym składzie: Anna Załęczna, Eliza Mioducka, Michalina Paciorek, Marta Kowalska, Marta Weltrowska i Natalia Mirosław. Anna Załęczna po wygraniu kilku walk w efektownym stylu doszła do finału. Walkę finałową przegrała z reprezentantką gospodarzy Beatą Pacut i zdobyła srebrny medal AMP. Wielkim hartem ducha wykazała się Eliza Mioducka, która po przegraniu walki eliminacyjnej, musiała toczyć ciężkie walki repasażowe. Mimo przeciwności dała sobie radę i najważniejszą walkę o brązowy medal AMP wygrała przed czasem. Na trochę więcej liczyliśmy ze strony Michaliny Paciorek, ubiegłorocznej medalistki AMP. Przed zawodami niestety rozchorowała się i po przebyciu choroby nie była w stanie utrzymać wagi i musiała wystartować kategorię wagową wyżej, a tam były znacznie cięższe rywalki. Pozostałe nasze zawodniczki debiutowały w imprezie jechały głównie po naukę. Walczyły jednak bardzo ambitnie i zdobyte przez nie punkty również złożyły się na ostateczny sukces drużyny. Dobrze wypadli również mężczyźni. Drużynowo zajęli V miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów. Mężczyźni startowali w następującym składzie : Daniel Moskal, Michał Makowski, Franc Lukaszewicz, Uladislau Tarasevich, Marcin Gólczyński i Marek Zieliński. W ekipie męskiej największy sukces odnotował Daniel Moskal. Po przegraniu walki eliminacyjnej musiał toczyć ciężkie walki repasażowe. Z walki na walkę walczył coraz lepiej i w doskonałym stylu zapewnił sobie brązowy medal AMP. Kolejny brązowy medal, tym razem w klasyfikacji Uniwersytetów zdobył Uladislau Tarasevich. Jego trochę słabszy występ, niż można było się spodziewać, spowodowany był kontuzją kolana i przebytą w związku z nią operacją. Półtoraroczna przerwa zatrzymała jego szybki rozwój, jaki miał miejsce przed kontuzją. Myślę, że dopiero w przyszłorocznych mistrzostwach będzie w swojej najlepszej dyspozycji. Pozostali zawodnicy byli debiutantami i na dodatek trafili w losowaniu na bardzo silnych przeciwników. Myślę, że w tych zawodach zdobyli dużo doświadczenia. Perspektywy drużyny są dobre. Większość to studenci niższych lat.T roje zawodników, którzy wzmocnili nasz zespół , tj. Anna Załęczna, Daniel Moskal i Eliza Mioducka w tym roku rozpoczęli studia. Są oni wychowankami toruńskich klubów Judo: TKSJ i Kodokan, które od lat prowadzą bardzo dobre szkolenie młodzieży.Relację przygotował trener naszych judoków mgr Zbigniew Wojtowicz.


Półfinał Akademickich Mistrzostw Polski Północnej w Badmintonie

2015-03-15

Po zaledwie 5 miesiącach funkcjonowania sekcja badmintona UMK składająca się z 4 studentek i 4 studentów amatorów postanowiła rzucić wyzwanie jako jedyna ekipa z województwa Kujawsko- Pomorskiego najlepszym drużynom akademickim Polski Północnej. Chociaż wynik końcowy mógł być z góry do przewidzenia ambicja, wola walki, ogromne serce i zdrowie pozostawione na kortach Hali Lodowej w Łodzi musi budzić podziw. Toruńska ekipa prowadzona przez mgr Piotra Dobrolubow posiadająca w większości rekreacyjne rakiety po raz pierwszy na Mistrzostwach grała profesjonalnymi piórkowymi lotkami na oznaczonych liniami boiskach (my na Hali UCS nie posiadamy wyrysowanych boisk) i godnie stawiła czoła przeciwnikom. Z meczu na mecz czuliśmy się coraz pewniej w nowych warunkach. W czwartym ostatnim pojedynku grupowym z Akademią Obrony Narodowej z Warszawy z późniejszym, jak się okazało, finalistom AMP zapachniało sensacją. Rewelacyjnie pojedynek rozpoczęła Ewelina Laskowska wygrywając już pierwszego seta. Gdyby nie drobne błędy w końcówkach 2 kolejnych setów przegranych do 18 objęlibyśmy prowadzenie. W kolejnej partii nasz najlepszy zawodnik Bartosz Urbański nie dał żadnych szans przeciwnikowi wygrywając 2:0. Potknięcie pary deblowej Zuzanna Banaszak/Marta Motylewska z bardzo dobrze grającymi warszawiankami już w kolejnej grze mogli odrobić bracia Stanisław i Zbigniew Kośmińscy, jednak po porywających wymianach ulegli 19:21 i 19:21. Niestety mixt Urbański/Laskowska oraz drugie single Zuzanna Banaszak i Stanisław Kośmiński musieli uznać wyższość graczy AON. Wynik 1:6 nie oddaje zaciętości meczu. W pierwszym pojedynku z Uniwersytetem Medycznym z Warszawy przegraliśmy 2:5, w drugim z Politechniką Łódzką 1:6, z Uniwersytetem Medycznym z Łodzi 1:6. Drużyna w składzie: Ewelina Laskowska (Finanse i rachunkowość II rok II stopnia), Zuzanna Banaszak (prawo, III rok), Marta Motylewska (Bezpieczeństwo wewnętrzne V rok), Monika Chojnacka (ochrona środowiska, I rok), Bartosz Urbański (bezpieczeństwo wewnętrzne III rok), Zbigniew Kośmiński (prawo, nst, IV rok), Stanisław Kośmiński (studia doktoranckie, sztuki piękne, II rok) i Bartosz Kubiak (chemia, II rok) uplasowała się na XVIII miejscu na 21 uczelni wyższych. Chociaż pozostaje niedosyt, bo nie udało się wygrać chociaż jednego meczu wszyscy reprezentanci wracali do Torunia z podniesionymi głowami odgrażając się, że za rok będą grali o wyższe cele.

Tabela końcowa:

 1. Politechnika Białostocka
 2. Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie
 3. Politechnika Gdańska
 4. Politechnika Warszawska
 5. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
 6. Akademia Obrony Narodowej w Warszawie
 7. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 8. Politechnika Łódzka
 9.  Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 10. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 11. Warszawski Uniwersytet Medyczny
 12. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
 13. Uniwersytet Gdański
 14. Politechnika Poznańska
 15. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 16. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
 17. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 18. Uniwersytet Łódzki
 19. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 20. Uniwersytet Szczeciński
 21. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie

Półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu

2015-02-22

Od zwycięstwa rozpoczęli zmagania w Półfinale Akademickich Mistrzostw Polski odbywającym się w Szczecinie futsalowcy AZS UMK prowadzeni przez mgr Wojciecha Barczaka. W pierwszym meczu podejmowaliśmy Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania. Pierwsza połowa zdecydowanie przebiegała pod nasze dyktando i już przed pierwszą zmianą czwórek podanie Borowczaka wykorzystał Celmer, strzelając na 1:0. Później pomimo znakomitych okazji nic nie chciało wpaść do siatki rywali, co zemściło się jeszcze przed przerwą w postaci gola dla Poznania. Druga połowa mimo, że trochę bardziej wyrównana, to gra wciąż toczyła się głownie pod bramką przeciwnika. W końcu zmuszeni do błędu Poznaniacy zostawili niepilnowanego Borowczaka, który w sytuacji jeden na jeden z bramkarzem strzelił po krótkim rogu, dając nam ostatecznie 3 punkty i niemal pewny awans z trzy zespołowej grupy.

Drugi mecz miał być już zdecydowanie większym wyzwaniem, gdyż mieliśmy stanąć naprzeciw drużyny na co dzień występującej w 1 polskiej lidze futsalu Politechnice Gdańskiej. Po fenomenalnej i ofiarnej grze w obronie nie daliśmy sobie strzelić gola w pierwszej części meczu a mało brakowało a sami mogliśmy wyjść na prowadzenie. Ostatecznie do przerwy było 0:0. W raz z upływem czasu widać było co raz większą nerwowość w poczynaniach Gdańszczan, którzy zaczynali popełniać proste błędy. Niestety wystarczyła chwila nieuwagi w kryciu, co skutkowało stratą bramki na kilka minut przed końcem meczu. Przeciwnicy wtedy bardziej wyluzowani a my nieco sfrustrowani straciliśmy jeszcze jednego gola i przegraliśmy 2:0. Na to czy awansujemy trzeba było czekać do meczu Poznaniaków z Gdańskiem. Na szczęście Politechnika nie pokpiła sprawy i zwyciężyła bardzo wysoko, przypieczętowując nasz awans do ćwierćfinału.

W meczu, który miał zadecydować o awansie do finałów AMP przystało nam rywalizować z dobrymi znajomymi WSB Toruń, którzy wygrali swoją grupę. Drużyna rywali złożona z doświadczonych zawodników kapitalnie prezentowała się w obronie, kryjąc podręcznikową strefą, a dodatkowo już w pierwszych minutach straciliśmy gola na 0:1, co jeszcze bardziej utrudniało całą sprawę. Mimo przewagi optycznej w posiadaniu piłki nie potrafiliśmy stworzyć groźnej sytuacji i do przerwy taki wynik utrzymał się. W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie. Wciąż rozgrywaliśmy piłkę, ale bez żadnego efektu, a WSB wyprowadziła kolejną kontrę i było już 2:0. Wtedy zdecydowaliśmy się na grę w przewadze. Niewiele zabrakło a mogło to przynieść oczekiwany skutek, gdyż najpierw piłka po strzale Kija poleciała tuż nad bramką, a następnie jeden z naszych graczy trafił w przeciwległy słupek bramki rywali. Szczęście nie dopisało a WSB po jednym z wybić piłki z pola karnego trafiło do pustej bramki na 3:0 i ostatecznie musieliśmy pożegnać się z myślą o awansie.

Pozostała nam już tylko gra o miejsca 5-8. Widać było, że nasza drużyna przybita porażką w ćwierćfinale nie potrafiła pokazać tego, co potrafi. Kompletnie nie podjęliśmy walki z ekipą gospodarzy ZUT Szczecin i już do połowy przegrywaliśmy 3:0. Po przerwie mimo, że stworzyliśmy sobie kilka sytuacji to brakowało wiary w strzelenie bramki, a Szczecinianie grali jak natchnieni, starając się jak najlepiej zaprezentować przed własną publicznością, mimo walki tylko o dalsze miejsca. Mecz zakończył się wynikiem 5:0, co jeszcze bardziej popsuło nastroje w drużynie.

W spotkaniu o 7 miejsce postanowiliśmy dać z siebie wszystko, aby z honorem pożegnać się z turniejem. Przyszło nam zmierzyć się z Uniwersytetem Szczecińskim. Bardzo szybko straciliśmy gola, jednak tym razem nikt nie myślał o tym, aby się poddawać i szybko bramką na 1:1 odpowiedział Borowczak. Mecz toczył się akcja za akcję, ale to ponownie Szczecinianie wyszli na prowadzenie, trafiając na 2:1. Ponownie odpowiedzieliśmy w mgnieniu oka. Zaraz po wznowieniu gry ze środka gola po indywidualnej akcji strzelił Celmer. Po przerwie zaczęliśmy od mocnego uderzenia. Dwie bramki po precyzyjnych strzałach ,,pod ladę’ strzelił Sikorski, a następnie indywidualną akcję zamienioną na gola zrobił Bieżuński. Wydawało się, że uda dowieść się zwycięstwo do końca, jednak trudno nawet powiedzieć z czego to wynikało, ale rywale w równomiernych odstępach czasu, który pozostał strzelili 3 bramki i mecz zakończył się rezultatem 5:5, a o tym kto zajmie ,, oczko ‘ wyżej w klasyfikacji końcowej zadecydować miały rzutu karne. Rywale byli bezbłędni, my natomiast zaliczyliśmy jedno pudło i finalnie w całym turnieju zajęliśmy 8 miejsce.


Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach

2015-01-13

W dniach 10-12.01.2015r reprezentacja szachistów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu udała się do Zabrza, aby reprezentować uczelnie na kolejnych Akademickich Mistrzostwach Polski w Szachach. Rywalizacja odbywała się w 3 turniejach: drużynowym oraz indywidualnym (kobiet i mężczyzn osobno). Wzorem poprzednich lat organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Zawodnicy partie rozgrywali w eleganckim czterogwiazdkowym hotelu Park Diament. Dobre warunki zakwaterowania oraz przestronna sala gry sprzyjały wysokiemu poziomowi rywalizacji.  Zadbano także o kibiców. Prowadzona była transmisja na żywo z pierwszych szachownic, komentowanych na żywo przez czołowego polskiego arcymistrza Marcina Tazbira.

Obsada turnieju było niezwykle silna. Polska może poszczycić się medalistami ostatnich akademickich mistrzostw świata m.in. Dariuszem Świerczem (złoto w drużynie) oraz Klaudią Kulon (złoto indywidualnie i w drużynie) oraz szóstym zawodnikiem ostatnich mistrzostw Europy rozegranych we Wrocławiu Tomaszem Warakomskim.

Turniej Indywidualny mężczyzn.

W stawce 168 uczestników zameldowało się 4-ech reprezentantów naszej uczelni: Mateusz Brzeziński, Michał Wodzyński, Musiał Adam oraz Konrad Marzec. Partie rozgrywano tempem 15minut na partię bez dodawanego czasu po każdym posunięciu, co jest już w zasadzie rzadkością na turniejach. Wiele partii rozstrzygało się w końcówkach, a czas był często decydującym czynnikiem.  Niestety nasz występ trudno uznać za sukces, z pewnością można było zdobyć więcej punktów. Najwięcej uzbierał ich Mateusz Brzeziński. 5 z 9 partii przyniosło odległe 77 miejsce (przy 44 startowym). Porażka w ostatniej partii zawsze odwraca wynik turnieju. Rok temu 6 pkt dało miejsce 18. Wypuszczanie wygranych pozycji w niedoczasach również przyczyniło się do słabszego występu. Pozostali zawodnicy grali na miarę swoich możliwości, prezentując poprawny poziom. Ze swojego występu zadowolony może być Konrad, który walczył z silniejszymi przeciwnikami plasując się na miejscu wyższym od startowego.

77.Brzeziński Mateusz 5/9
89.Wodzyński Michał 4,5/9
107.Marzec Konrad 4/9
144.Musiał Adam 3/9

Turniej padł łupem zawodników z uniwersytetów ekonomicznych którzy zajęli pierwsze 4 miejsca. Zwyciężył Tomasz Warakomski z UE w Poznaniu przed arcymistrzami Dariuszem Świerczem (UE Katowice) i Kamilem Dragunem (Poznań). Wszyscy zdobyli 7,5 punkta a o podziale medali zdecydowała klasyfikacja pomocnicza.

Turniej indywidualny kobiet

Na starcie nie zabrakło czołowych polskich szachistek. Klaudia Kulon i Karina Szczepkowska- Horowska reprezentowały Polskę na ostatniej olimpiadzie szachowej w norweskim Tromso. Oczywiście znalazły się na podium. Wygrała Kulon z Politechniki Poznańskiej (8/9) przed Anną Gasik z Uniwersytetu Warszawskiego i  Szczepkowską- Horowską z UE w Katowicach (7/9)
UMK reprezentowały Dominika Palka oraz Karolina Waszkowska.  Niestety po obiecującym początku przyszło załamanie formy, które jak się okazało trwało do turnieju drużynowego. Turniej okazał się trudny, na Mistrzostwach Polski nikt nie miał zamiaru odpuszczać.

53.Palka Dominika 3/9
63.Waszkowska Karolina 2/9

Turniej Drużynowy

Zazwyczaj turnieje solistów przynoszą najwięcej emocji, jednak w AMP-ach najistotniejsza była rywalizacja drużynowa. Niestety w porównaniu z zeszłym rokiem UMK nie dysponowało tak mocną drużyną.  Zmiany uczelni lub też ukończenie studiów wymusiło zmiany kadrowe. Niemniej jednak celem była walka o miejsca 4-6 w klasyfikacji Uniwersytetów i pierwszą 15-tkę w klasyfikacji generalnej. Mierzenie wyżej byłoby nieuzasadnionym optymizmem. Na starcie stanęły ekipy naszpikowane gwiazdami, mające w swoich składach utytułowanych arcymistrzów i to one miały podzielić między siebie medale. Drużyny składały się z 5 mężczyzn oraz jednej szachownicy zarezerwowanej tylko dla płci pięknej.

1.runda
Od razu trafiamy na faworytów do medalu-Uniwersytet Wrocławski. Wygrywa Dominika, a miłą niespodziankę sprawia Michał, który nie dał się pokonać silniejszemu rywalowi. Niestety reszta przegrywa z mocniejszymi przeciwnikami posiadającymi tytuły Mistrzów Międzynarodowych. 1,5-4,5.

2.runda
Tym razem na naszej drodze staje Uniwersytet Medyczny z Lublina. Dla odmiany to my jesteśmy murowanymi faworytami i wywiązujemy się z tej roli w stu procentach, nie tracąc nawet pół punktu. Wygrywamy 6-0.

3.runda
Porażka 1-5 z Politechniką Poznańską nie przynosi wielkiego wstydu. Sensacyjne remisy zaliczają Konrad oraz Adam. Partie Dominiki oraz Mateusza ważyły się do ostatniej chwili. Ostatecznie Mateusz nie realizuje ogromnej przewagi jaką uzyskał w partii przeciwko Klaudii Kulon i ulega obecnej mistrzyni świata. Dominika także wypuszcza „spod noża „przeciwniczkę i mecz kończy się naszą porażką.

4.runda
Mecz z Politechniką Łódzką powinien zakończyć się naszym zwycięstwem i tak właśnie było. Mateusz remisuje z Mistrzem Fide Karolem Rawiczem a pozostali dokładają 4 oczka. Porażka Karoliny zmniejsza wymiar porażki PŁ do 4,5-1,5.

5.runda
Tak naprawdę pierwszy mecz, który mógł zakończyć się dowolnym wynikiem. Politechnika Rzeszowska swoich asów przesunęła na „tyły” aby tam zdobywać więcej punktów. Taktyka ta przyniosła sukces i na szachownicach 2-5 Rzeszów pokonał nas 4-0. Wygrana Mateusza zmniejsza rozmiary porażki do 1-5.

6.runda
Pojedynek z Uniwersytetem Śląskim okazał się bardzo zacięty. Tym razem to my zdobywamy punkty na tyłach i wygrywamy 4-2.

7.runda
Szczęście się do nas uśmiechnęło bowiem trafiliśmy na słabszych przeciwników z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Początek meczu mógł zapowiadać pewne problemy jednak ostatecznie kontrolowaliśmy sytuację i pewnie wygraliśmy 4,5-1,5.

8.runda
Notujemy kolejną porażkę tym razem z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Przed meczem można było spodziewać się minimalnej porażki i tak też się stało. Niestety reszta drużyny nie wzięła przykładu z Michała, który pewnie wypunktował przeciwnika. Szanse na uratowanie meczu mieli Dominika i Mateusz, jednak nie postawali przysłowiowej „kropki nad i” i obydwoje zanotowali remisy. Przegrywamy 2-4

9.runda
W ostatniej rundzie zostaliśmy skojarzeni z warszawskim WAT-em, a więc drużyną znajdującą się bezpośrednio przed nami na liście startowej. Mecz okazał się zacięty. Przy stanie 1,5-1,5 wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku bowiem w trzech pozostałych pojedynkach mieliśmy dwie wygrane pozycje (Dominiki i Michała) oraz zupełnie remisową Mateusza. Michał dowiózł zwycięstwo do końca, a na pierwszej szachownicy niestety pozycja zupełnie się posypała. Na domiar złego Dominika podstawia figurę mając ostatnie sekundy na zegarach i zamiast minimalnego zwycięstwa ponosimy minimalną porażkę 2,5-3,5.

Podsumowując drużyna zaprezentowała się z dobrej strony. Tak naprawdę poza ostatnim meczem wszystkie pojedynki toczyły się wg najbardziej prawdopodobnych scenariuszy. Nie było w naszej drużynie typowej „czarnej owcy”, wszyscy zdobyli bardzo podobną ilość punktów. Z drugiej strony zabrakło lidera, który byłby pewniakiem w każdej sytuacji. Szkoda najbardziej ostatniego meczu. Wygrana dawałaby nam 10 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 4-te miejsce wśród uniwersytetów (do brązowego medalu zabrakłoby tylko 1,5 małych punktów!). Byłby to zatem nawet lepszy wynik niż ubiegłoroczny! Niestety jest to tylko gdybanie, zabrakło zimnej krwi w decydującym momencie. Ostatecznie zawody ukończyliśmy na 5-tym miejscu wśród uniwersytetów i 16-tym w stawce 31 zespołów (mając 20-ty startowy). Drużyna spisała się na miarę swoich możliwości. Być może w przyszłym roku uda się pojechać optymalnym składem i powalczyć o medale.

W turnieju zwyciężyły (a jakże by inaczej) uniwersytety ekonomiczne. Ten  Poznania okazał się minimalnie lepszy od katowickiego. Trzecie miejsce natomiast przypadło Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Klasyfikacja:

1.UE Poznań –17, 40.5
2.UE Katowice –16, 39.5
3.UJ Kraków –14, 39.5

Najlepsze uniwersytety

1.UJ Kraków    14, 39.5
2.UW Warszawa    13, 34.5
3.Uwr Wrocław    10, 29.5
4.UWM Olsztyn    9,   26.5
5.UMK Toruń    8,   27.0

Naszą uczelnię reprezentowali wymienieni niżej zawodnicy osiągając następujące rezultaty (wg kolejności szachownic) :

1.Brzeziński Mateusz 4/9
2.Wodzyński Michał 5/9
3.Musiał Adam 4/9
4.Marzec Konrad 4.5/9
5.Waszkowska Karolina 4/9
6.Palka Dominika 5.5/9

Świetną relację zawdzięczamy Mateuszowi Brzezińskiemu. Szachistom gratulujemy.