Reprezentanci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Collegium Medicum w Bydgoszczy zaliczyli udany start w Akademickich Mistrzostwach Polski w koszykówce 3x3. Turniej rozgrywany w Warszawie przyniósł naszym drużynom wysokie lokaty w klasyfikacjach branżowych - studentki z Torunia zdobyły srebro wśród Uniwersytetów (6. miejsce w kraju), a panowie z Collegium Medicum okazali się najlepsi wśród Uczelni Medycznych (10. miejsce w kraju).
W dniach 02-04 czerwca 2026 roku na warszawskim Placu Defilad odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w koszykówce 3x3. W zawodach, które stały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym, wzięła udział rekordowa liczba zespołów - 44 ekipy żeńskie oraz 57 męskich. W tak licznym gronie dobrze zaprezentowały się cztery reprezentacje naszej uczelni.
Srebrny medal koszykarek UMK w typie Uniwersytetów
Bardzo dobrą formę zaprezentowała prowadzona przez mgr. Piotra Dobrolubow drużyna kobiet UMK Toruń. Rywalizację w grupie B torunianki zakończyły z kompletem czterech zwycięstw, pokonując kolejno: UMCS Lublin (16:6), AWFiS Gdańsk (9:8), ASzWoj Warszawa (21:7) oraz PW Warszawa (9:3).
W fazie pucharowej nasze zawodniczki utrzymały dobrą passę, pokonując w 1/16 finału Uniwersytet Warszawski 13:11. O awansie do strefy medalowej zadecydował dramatyczny i niezwykle wyrównany pojedynek ćwierćfinałowy z Politechniką Krakowską. Po zaciętej walce koszykarki z Torunia uległy rywalkom zaledwie jednym punktem (14:15). Wynik ten dał im ostatecznie 6. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz srebrny medal w klasyfikacji Uniwersytetów.
Skład drużyny: Zuzanna Urban (kpt.), Nicola Batura, Laura Weber, Oliwia Trzymkowska.
Złoto dla koszykarzy CM UMK w klasyfikacji medycznej
Z dobrej strony pokazali się również reprezentanci Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, którzy rywalizowali w turnieju męskim. Po ambitnej grze studenci z Bydgoszczy wywalczyli 10. miejsce w klasyfikacji generalnej całych zawodów. Taka lokata pozwoliła im zająć 1. miejsce i zdobyć złoty medal w klasyfikacji Uczelni Medycznych.
Skład drużyny: Adam Frąckiewicz, Tomasz Jęczmień, Maciej Kubiak, Maksymilian Piątek.
Występy pozostałych reprezentacji
W Warszawie walczyły jeszcze dwa zespoły z naszej uczelni. Męska reprezentacja UMK Toruń (w składzie: Hubert Lipiński, Hubert Prokopowicz, Jan Szumański, Mateusz Żebrowski) dotarła do szerokiego finału, kończąc zmagania na 16. miejscu w klasyfikacji generalnej kraju.
Z kolei żeński zespół Collegium Medicum UMK Bydgoszcz rywalizował w trudnej grupie E, gdzie zdołał odnieść jedno grupowe zwycięstwo nad SGGW Warszawa (13:11), co ostatecznie przełożyło się na dzielone 33. miejsce w Polsce.
ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń