Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

AMP 2023 futsal mężczyzn półfinał A

Zdjęcie ilustracyjne
fot. AMP Toruń

Półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn odbył się na halach UCS dniach 2-5 lutego 2023. W zawodach wzięło udział 16 drużyn. Oprócz gospodarzy, czyli oczywiście drużyny naszego Uniwersytetu przyjechały do nas zespoły z Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Poznania, Szczecina, Koszalina, Leszna i Piły.

Mecze otwarcia na obydwu halach odbyły się w piątek 3 lutego. Na UCS-1 mogliśmy oglądać jedne z poznańskich derbów pomiędzy Politechniką Poznańską a Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, natomiast na UCS-2 drużyna z Piły mierzyła się z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. Górą w tych spotkaniach okazali się zawodnicy z Politechniki Poznańskiej oraz WSG Bydgoszcz. Piątkowe spotkania były meczami fazy grupowej. Cztery grupy po cztery drużyny, z każdej grupy do ćwierćfinały przechodziły dwa zespoły. Każdy punkt i każda bramka były więc na wagę złota, zawodnicy nie mieli marginesu błędu.

W piątek każda z drużyn zagrała po dwa spotkania grupowe. Torunianie zaczęli od zwycięstwa 2:0 nad ZUT Szczecin. Strzelcem obu bramek był grający z numerem 7. Kieran Ollivierre, Niestety swoje drugie spotkanie akademicy z Torunia przegrali 1:3 z AWFiS Gdańsk. Strzelcem jedynej bramki dla UMK był Wiktor Kaczyński.  Sytuacja drużyny Uniwersytetu znacznie się skomplikowała.

Sobotnie mecze upłynęły nam pod znakiem dokończenia fazy grupowej, meczów ćwierćfinałowych oraz zmagań o miejsca 9-11. Od godziny 10:00 zaczęliśmy ostateczną walkę o to, które drużyny nadal będą miały szansę walczyć o bilety do wielkiego finału. Zawodnikom UMK udało się zremisować z drużyną AWF Poznań (3:3), dwie bramki dla UMK zdobył Kieran Ollivierre, a jedną Krystian Głodowski. Po tym remisie, zawodnicy UMK zajęli 3. miejsce w grupie. Mieli więc jedynie szansę walki o miejsce 9. Z grup wyszły natomiast zespoły: WSG Bydgoszcz, ANS Piła, PP Poznań, US Szczecin, UG Gdańsk, UAM Poznań, AWF Poznań oraz AWFiS Gdańsk.

Następnie odbyły się cztery mecze ćwierćfinałowe i dwa spotkania w walce o miejsca 9-12. Na hali UCS-1 mierzyły się ze sobą zespoły UG Gdańsk i US Szczecin oraz PP Poznań i UAM Poznań. Zwycięsko z tych batalii wyszedł Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na hali UCS-2 do w ćwierćfinałowych zmaganiach mogliśmy oglądać potyczki WSG Bydgoszcz z AWFiS Gdańsk oraz ANS Piła i AWF Poznań. Z tych spotkań zwycięsko wyszły drużyny z Bydgoszczy oraz Piły. Spotkania o miejsca 9-12 toczyły się pomiędzy AMW Gdynia i UMK Toruń oraz Politechniką Bydgoską i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu.  Torunianie przegrali swoje spotkania 1:6, a jedyną bramkę dla zdobył Marek Piątkowski. Z drugiego meczu zwycięsko wyszedł Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Najważniejsze spotkania odbywały się oczywiście ostatniego dnia. Niedziela upłynęła nam na walce o miejsca. Głównym wydarzeniem był oczywiście finał, jednak zanim do niego doszło drużynom zostały do rozegrania jeszcze mecze półfinałowe. Finały, mecz o 3. miejsce, półfinały oraz spotkanie o miejsce 11. odbywały się na hali UCS-1, natomiast na hali UCS-2 oglądaliśmy zmagania o miejsca od 9 do 5. Pierwszy półfinał pomiędzy WSG Bydgoszcz a UG Gdańsk padł łupem zawodników z Gdańska (1:3). Strzelcami bramek dla Gdańska byli: Michał Sadowski, Karol Majchrzak, Kewin Sidor, natomiast gola dla Bydgoszczy strzelił Karol Czyszek. Wiele emocji przysporzył nam drugi półfinał pomiędzy drużyną ANS Piła a UAM Poznań. W regulaminowym czasie gry każda z drużyn strzeliła po jednej bramce. Trafienie dla Piły zaliczył Zbigniew Barańczyk, a dla UAMu Michał Patalas. O wyniku tego meczu musiały zatem rozstrzygnąć rzuty karne. W pierwszej serii trzech jedenastek po obydwu stronach górą byli strzelcy. Tak samo sytuacja wyglądała podczas drugiej serii. W trzeciej serii bramkarz UAM Poznań był blisko obronienia bramki, jednak piłka przełamała jego ręce i ostatecznie drużynie z Piły udało się zdobyć gola. Dopiero czwarta seria jedenastek wyłoniła zwycięzcę. Bramkarzowi z Piły najpierw udało się obronić strzał przeciwnika, a następnie pilanie zdołali pokonać bramkarza UAM Poznań, dzięki czemu to właśnie ANS Piła miała zmierzyć się z UG Gdańsk w wielkim finale.

Dla nas ważny był mecz o miejsce 11,, w którym grała drużyna UMK. Torunianie ulegli drużynie Politechniki Bydgoskiej 1:3, a jedyną bramkę po raz kolejny zdobył Marek Piątkowski. Po tym spotkaniu przyszedł czas na mecz o 3. miejsce i jeden z biletów do wielkiego finału. Naprzeciwko siebie stanęły ekipy WSG Bydgoszcz oraz UAM Poznań. Mecz dostarczył naprawdę wielu emocji i zakończył się wynikiem 3:2. Zwycięskie bramki zdobyli: Olaf Wójtowicz (dwa gole) oraz Jakub Wiśniewski. Dla UAM strzelili natomiast Gabreil Chrostowski i Bekzhan Sergali. WSG Bydgoszcz wywalczyło więc miejsce III i ostatni bilet do wielkiego finału.

Sytuacja w finale można powiedzieć, że była trochę spokojniejsza. Obydwie ekipy miały bowiem pewność, że pojadą na wielki finał. Jednak sport rządzi się swoimi prawami i wygrana w turnieju półfinałowym nie była obojętna żadnej z drużyn. Przez dużą część meczu utrzymywał się wynik remisowy i wszyscy myśleli już, że również to spotkanie rozstrzygną rzuty karne. Jednak drużynie z Gdańska udało się zdobyć drugą bramkę i zakończyć ten mecz w regulaminowym czasie. Ostatecznie drużyna z Piły musiała się zadowolić drugim miejscem. Strzelcem jedynej bramki dla ANS Piła był król strzelców całego turnieju, Wojciech Węgrzyn, który podczas tego turnieju zdobył aż 17. bramek w 6. spotkaniach.  Dla zwycięskiej drużyny z Gdańska bramki zdobyli Jakub Domżalski i Iwo Gerlee.

Za nami trzy dni piłkarskich emocji i ciekawych zmagań. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza tym, którzy będą mieli szansę kontynuować swoją przygodę w tym turnieju i życzymy im powodzenia. Oczywiście ogromne gratulacje dla zawodników naszego uniwersytetu za walkę i zaangażowanie.

pozostałe wiadomości