Koszykarze AZS-u uczcili pamięć Ryszarda Olszewskiego

Ryszard Olszewski pierwszy z lewej fot. fot. Archiwum UMK w Toruniu

Minuta ciszy pamięci wybitnego torunianina, radnego miasta Torunia, laureata plebiscytu „Współczesny Torunianin 100-lecia”, ale przede wszystkim znakomitego koszykarza Reprezentacji Polski i AZS UMK Toruń.

Nim rozległ się pierwszy gwizdek meczu pomiędzy akademikami z Torunia i politechniki gdańskiej zgromadzeni na hali UCS UMK w Toruniu minutą ciszy wspomnieli legendę toruńskiej koszykówki, kapitana Twardych Pierników AZS UMK Toruń – Ryszarda Olszewskiego.

Urodzony w Inowrocławiu, absolwent geografii Uniwersytetu, założyciel Stowarzyszenia Absolwentów UMK w Toruniu, uhonorowany włączeniem do Galerii Sławnych Absolwentów Wydziału Nauk o Ziemi UMK, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, wybitny toruński koszykarz zmarł 2 lutego 2020 roku.

Ryszard Olszewski reprezentował barwy klubu Uniwersytetu AZS UMK Toruń nieprzerwanie od rozpoczęcia studiów w 1952 roku, był kapitanem toruńskich Twardych Pierników. Atut rzutów z dalszej odległości i skuteczne, długie podanie do szybkiego ataku zagwarantowały mu miejsce w Reprezentacji Polski. Ryszard Olszewski zagrał 120 meczy w reprezentacyjnych barwach, zdobył 653 punkty, trzykrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Świata w Paryżu (1957 r.), Turynie (1959 r. ) i Sofii (1961 r.), czterokrotnie w mistrzostwach Europy w Budapeszcie (1955 r.), Sofii (1957 r.), Stambule (1959 r.) i Belgradzie (1961 r.).

Ukoronowaniem kariery Ryszarda Olszewskiego było siódme miejsce, zdobyte na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Osiągnięcia kapitana Twardych Pierników na arenie międzynarodowej zostały docenione przez kibiców w 1961 roku w konkursie „Przeglądu Sportowego” zdobył tytuł najlepszego koszykarza w Polsce.

Pamięć Olimpijczyka godnie uczcili jego spadkobiercy, koszykarze AZS UMK PBDI Toruń, którzy odnieśli kolejne zwycięstwo w 2. lidze koszykówki. Toruńscy akademicy tym razem podejmowali lidera ligowej tabeli Devil Energy Politechnika Gdańska. Zawodnicy naszej drużyny przeważali nad rywalami od początku spotkania. Pierwsza kwarta zakończyła się różnicą 10 punktów na korzyść AZS-u. W kolejnych dwóch odsłonach spotkania również przeważali zawodnicy Uniwersytetu, zwyciężając kolejno 24:19 i 15:14. Dopiero w ostatniej kwarcie goście z Politechniki Gdańskiej uzyskali prowadzenie 17:14. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem AZS UMK PBDI Toruń nad liderem tabeli Devil Energy Politechnika Gdańska 76:63. Punktowali: Mikołaj Ratajczak 18, Jakub Kondraciuk 17, Marcin Wieluński 15, Krystian Maćkiewicz 6, Sławomir Murowicki 5, Ignacy Grochowski 4, Radosław Plebanek 4, Jakub Dusza 4, Jakub Lambarski 2.