Fizyka i AZS UMK Toruń

fot. fot. D. Konieczka

Na to ciekawe zagadnienie odpowiedź poznali uczestnicy uroczystego rozpoczęcia sezonu ligowego. Podczas ceremonii zaprezentowano zawodniczki i zawodników – studentki i studentów naszego Uniwersytetu, którzy będą reprezentować barwy AZS UMK Toruń w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych. Gratulacje od władz uczelni przyjęła Joanna Kaczmarek, ubiegłoroczna trener siatkarskiego zespołu kobiet.

Pierwsze domowe mecze siatkarskie naszych akademickich zespołów były znakomitą okazją do uroczystej prezentacji składów zespołów AZS UMK Toruń. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, z prorektorem Uniwersytetu prof. Włodzimierzem Jaskólskim, dyrektorem Centrum prof. Piotrem Błajetem i prezesem AZS UMK Toruń Henrykiem Boś na czele. W uroczystości wzięli również udział: Marek Karpiński – prezes K-P OŚ AZS, Ryszard Ciężki – prezes K-PZPS, Przemysław Lipka – prezes K-PZKosz, Michał Dąbkowski – dyrektor X LO w Toruniu, Bogdan Mossakowski – prezes MKS Budowlanka Toruń oraz Maciej Wiśniewski.

W obecności gości zaprezentowano składy i trenerów trzech obecnych zespołów lig ogólnopolskich: AZS UMK Toruń – siatkarki, AZS UMK Toruń – siatkarze, AZS UMK Toruń – koszykarze. Zespół szczypiornistów AZS UMK Toruń miał tego dnia wyjazdowe spotkanie w Brodnicy. Podkreślić należy, iż w rozgrywkach ligowych, wojewódzkich, będą rywalizować jeszcze AZS UMK Toruń – futsaliści i AZS UMK Toruń – szachiści. Dla wielu obecnych była to historyczna chwila, ponieważ od długiego czasu studenci naszego Uniwersytetu nie reprezentowali barw klubu uczelnianego w rozgrywkach centralnych.

Choć  oficjalne przemówienia zdominowała obecna pandemia i sytuacja w jakiej znaleźli się sportowcy i studenci, to jednak nie zabrakło nawiązania do ... fizyki i AZS UMK Toruń. Na to frapujące zagadnienie zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu prorektor ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym prof. Włodzimierz Jaskólski. Fizykę i AZS UMK Toruń łączy osoba prof. Stanisława Łęgowskiego, rektora Uniwersytetu w latach 1984–1987, wybitnego toruńskiego fizyka, który specjalizował się w spektroskopii atomowej, strukturze atomowej oraz zagadnieniach polaryzowalności atomowej i molekularnej. Profesor Stanisław Łęgowski był również związany z toruńskim AZS-em od początku lat 1950 i działał w nim ponad 60 lat, m.in. w latach 1971−1974 był jego prezesem, a od 1991 roku członkiem honorowym. Profesor był członkiem legendarnej drużyny AZS-u Toruń, która w latach 50-tych ubiegłego wieku sławiła Uniwersytet i klub uczelniany AZS UMK Toruń na arenie krajowej i międzynarodowej. Twórcą ówczesnej potęgi „Twardych Pierników” był trener Edward Kucza. To pod jego kierunkiem koszykarze toruńskiego AZS trzykrotnie zdobywali złote medale w Akademickich Mistrzostwach Polski i nieprzerwanie, przez 17 lat, utrzymywali się w I lidze. Zawodnicy w trakcie trwania profesjonalnej kariery sportowej poświęcali się również nauce i w późniejszym czasie zostawali profesorami UMK.

Podczas uroczystości uhonorowano Joannę Kaczmarek która w ubiegłym sezonie zakończyła misję trenerską w sekcji siatkówki kobiet. Szczególny adres gratulacyjny od JM Rektora UMK w Toruniu prof. Andrzeja Sokali, wręczył prorektor prof. Włodzimierz Jaskólski. JM Rektor UMK w Toruniu prof. Andrzeja Sokala pogratulował w szczególności ubiegłorocznych, historycznych sukcesów zespołu Uniwersytetu podczas Akademickich Mistrzostw Polski oraz wywalczenia awansu do rozgrywek centralnych PZPS.

Gratulacje  złożyli i wręczyli okolicznościowe upominki dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Sportowego prof. Piotr Błajet i Prezes AZS UMK Toruń Henryk Boś oraz kapitanki kobiecego zespołu Alina Krawczyk i Magda Piepiórka.

Do gratulacji dla Joanny Kaczmarek dołączył się prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku piłki Siatkowej Ryszard Ciężki. Prezes podziękował trenerce i działaczce sportowej jaki wniosła w rozwój i promocję siatkówki w naszym województwie.