AMP w futsalu kobiet

W dniach 20-23 stycznia zawodniczki AZS UMK Toruń wystąpiły w Półfinale A Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet, którego organizatorem była Politechnika Łódzka. W turnieju brało udział 21 zespołów reprezentujących uczelnie łącznie z siedmiu województw. Wszystkie ekipy zostały rozlosowane do sześciu grup – w trzech z nich były po cztery drużyny, a w pozostałych po trzy.

Torunianki trafiły do grupy B wraz z UKW Bydgoszcz, UWM Olsztyn oraz Politechniką Gdańską. W swoim pierwszym meczu zmierzyły się 21 stycznia w derbowym starciu z bydgoszczankami. AZS wyszedł na prowadzenie w 6. minucie po golu Karoliny Nowickiej. Radość nie trwała jednak zbyt długo – już chwilę później był remis, a pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 2:1 dla UKW. Po przerwie byliśmy świadkami emocjonalnego rollercoastera. Choć zespół z Bydgoszczy odskoczył w pewnym momencie na dwie bramki (3:1), to Akademiczki nie poddały się i na minutę przed końcem prowadziły 5:3. Na listę strzelców wpisały się Magdalena Andryszewska, Natalia Gabryszewska i dwukrotnie Patrycja Szymanek. Wydawało się, że torunianki mają już wygraną w kieszeni, jednak w ciągu kilkudziesięciu sekund rywalki zdołały ostatecznie doprowadzić do remisu (5:5). Zupełnie odmienny przebieg miał pojedynek jeszcze tego samego dnia z Politechniką Gdańską. Przez większość czasu drużyna z Torunia cierpliwie konstruowała swoje akcje na połowie defensywnie nastawionych gdańszczanek. Spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem Akademiczek 3:0, a obronę przeciwniczek sforsowały Daria Gul, Magdalena Andryszewska i Karolina Nowicka. Sobotnie zmagania AZS rozpoczął od ostatniego starcia w grupie B z ekipą UWM Olsztyn. Mające komplet punktów rywalki kontrolowały mecz, prowadząc po pierwszej połowie już 5:0. W drugiej odsłonie gry honorowego gola dla torunianek zdobyła z rzutu wolnego Daria Gul. Pomimo przegranej podopieczne trenera Krzysztofa Wasilkiewicza po raz pierwszy w historii wyszły z fazy grupowej, zajmując w niej 2. lokatę.

Awans do drugiej rundy zespół z Grodu Kopernika okupił kilkoma urazami, które nie pozwoliły Akademiczkom na pokazanie pełni potencjału w pojedynkach z wyżej notowanymi drużynami AWFiS Gdańsk (0:3) i UAM Poznań (0:9). Porażki te spowodowały, że AZS czekała w niedzielę walka o miejsca 9-12. Na początek torunianki musiały stawić czoła ekipie AWF Poznań. Wielkopolanki pewnie wykorzystały braki kadrowe swoich przeciwniczek, triumfując 5:0. Na zakończenie turnieju Akademiczki uległy po wyrównanym spotkaniu UME Łódź 0:1. Tym samym futsalistki AZS UMK Toruń uplasowały się ostatecznie na 12. pozycji w tabeli.

Zwyciężczyniami Półfinału A zostały zawodniczki z Uniwersytetu Gdańskiego, które pokonały w decydującym starciu po rzutach karnych Uniwersytet Łódzki. Ostatnie premiowane awansem do ogólnopolskiego Finału miejsce wywalczył UAM Poznań, ogrywając w meczu o 3. miejsce Uniwersytet Warszawski 4:1. Finał AMP w futsalu kobiet z udziałem trzech najlepszych zespołów turnieju w Łodzi odbędzie się w Krakowie w dniach 26 lutego-2 marca.

19-21. Warszawski Uniwersytet Medyczny

Skład AZS UMK Toruń: Patrycja Szymanek, Martyna Gruczyk, Paulina Ziółkowska, Katarzyna Matelska, Klaudia Siuda, Kinga Lisiewska, Karolina Nowicka, Daria Gul, Natalia Gabryszewska, Zuzanna Strzałkowska, Magdalena Andryszewska. Trener: Krzysztof Wasilkiewicz.