Mistrzostwo AMP w wioślarstwie

21 maja 2022 r. na torze regatowym w Bydgoszczy odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie, podczas których studentki i studenci Uniwersytetu okazali się bezkonkurencyjni.

Brdyujście powitało zawodniczki i zawodników trudnymi warunkami atmosferycznymi, na torze hulał wiatr, powodując wysoką falę. Niezważając na te trudności o godzinie 10.30 studenci rozpoczęli rywalizację, którą ze względu na warunki pogodowe i bardzo zróżnicowany poziom osad zakończyli dopiero o godzinie 18.36.

W ostatnim biegu regat zmierzyły się kobiece ósemki ze sterniczką. Ogromny sukces i złoty medal AMP zdobyła osada studentek Uniwersytetu. Zawodniczki AZS UMK Toruń zdeklasowały rywali. Kolejna osada UKW Bydgoszcz wpłynęła na metę po ponad 8. sekundach po zwyciężczyniach. Złote medalistki klasyfikacji generalnej oraz w typie uniwersytetu w konkurencji 8+ KA- wystartowały w składzie: Zofia Borzyszkowska, Patrycja Domalska, Dominika Gałka, Katarzyna Malinowska, Adrianna Paszkowska, Kornelia Semrau, Julia Weiwer, Agata Zielepucha oraz sterniczka Aleksandra Marcinkowska.

Katarzyna Malinowska i Agata Zielepucha zdobyły dwa srebra – w klasyfikacji generalnej i uniwersytetów – w konkurencji 2xKA.

Męska dwójka wagi lekkiej Michał Januszewski i Kacper Polański zajęła 3. miejsce w konkurencji 2xML.  Dało im to obok brązowego medalu w klasyfikacji generalnej srebrny medal w klasyfikacji w typach uczelni.

Skiffiści uniwersytetu Partycja Domalska i Mateusz Pawlak mogą pochwalić się krążkami w klasyfikacji uniwersytetów. Studentka Uniwersytetu w klasyfikacji generalnej uplasowała się tuż za podium, zdobywając jednak brązowy medal w klasyfikacji w typach uczelni. Student UMK wywalczył złoty medal w klasyfikacji uniwersytetów i 8. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Znakomite starty, których wynikiem jest grad medali AMP wioślarek i wioślarzy AZS UMK Toruń zapewniły pewne im 1. miejsce w klasyfikacji drużynowej akademickich mistrzostw oraz złoty medal w klasyfikacji drużynowej w typach uczelni. podwójni złoci medaliści AMP rywalizując z osadami z 20 polskich uczelni zgromadzili 82 punkty. Kolejna Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zdobyła 76 punktów, wyprzedzając o jedno oczko drużynę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Reprezentantki i reprezentanci Uniwersytetu, poza sterniczką ósemki, są objęci Programem kariery dwutorowej student-sportowiec. Zawodniczki i zawodnicy w znakomitej większości na co dzień trenują w klubie AZS UMK Toruń, jedynie Partycja Domalska reprezentuje barwy kruszwickiego Gopła. Reprezentacji naszego Uniwersytetu, trenerom klubu AZS UMK Toruń, opiekunce reprezentacji Hannie Szewczyk składamy ogromne gratulacje!